جستجو:
در:

مرثيه ي يک انقلاب رمانتيک براي جذابيت آشکار بورژوازي

گالري زيرزمين دستان

01 اسفند 1393
تا 09 اسفند 1393
16 تا 20 (افتتاحیه)
11 تا 19 (غیرافتتاحیه)
مدیا: ويدئو

 

رافائل و ميکلانژ دو کشتي مسافرتي بسيار لوکس ايتاليايي بودند که در دهه شصت ميلادي، اقيانوس اطلس را ميان بندر جنوا و نيويورک مي پيمودند و قرار بود سمبل ملي گرايي ايتاليا باشند. اما در دهه هفتاد، دهه گراني نفت و جولان چپ گراها و بحران اقتصادي در اروپا، ايتاليا جايي براي رافائل و ميکلانژ نداشت و همين شد که در سال 1355 محمدرضا شاه پهلوي اين دو خواهر دوقلوي اشرافي را خريد. کمتر از دو سال پيش از انقلاب، ميکلانژ در بندرعباس پهلو گرفت و رافائل در بوشهر و از آن ها براي اسکان خدمه و درجه داران نيروي دريايي استفاده شد. اما با نزديک شدن انقلاب و با شروع جنگ و در سال هاي پس از آن رافائل و ميکلانژ تقدير ديگري را تجربه کردند...

 

اين پروژه تلاشي است براي گردآوري و انتشار قسمتي از اسناد و روايت هاي مربوط به ميکلانژ و رافائل در دو بخش. بخش اول حاوي عکس ها، اسناد و چند روايت است که همه کم و بيش حائز جزييات تاريخي، اطلاعات مستند و در واقع آن چيزي است که مي شود به آن «فاکت» گفت؛ يعني نمونه تاريخي يا رويداد يا کلامي که نشان دهنده واقعيتي معّين باشد. بخش دوم اين پروژه کوششي در مصور کردن يکي از اين روايت هاست به کمک عکس ها و فيلم هاي آرشيوي و مشاهده بوشهر امروز. فيلم مستند 20 دقيقه اي بر اساس روايت داريوش غريب زاده، نويسنده و فيلمساز بوشهري که اولين بار با عنوان «رافائل، آرميده تنها به اعماق» در اسفند 1391 در نشريه نسيم جنوب منتشر شد.


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی