جستجو:
در:

فرش خاکستر

نگارخانه مهروا

01 خرداد 1394
تا 11 خرداد 1394
17 تا 21 (افتتاحیه)
17 تا 21 (غیرافتتاحیه)

گرد‌آوری توسط:

پدرام رمضاني


 

برهه‌هاي مهم تاريخي در هر زمانه‌اي مي‌توانند تمام و کمال آينده‌ي جامعه‌اي را دگرگون کنند. اين لحظه‌هاي ناب و تکرارنشدني مردمان‌ش را گاه به عرش و گاه به فرش‌مي رسانند.

دوم خرداد هفتاد و شش در تاريخ معاصر ايران يکي از آن برهه‌هاست. براي ما و هم‌نسلي‌هاي ما روايت مکرر بيم‌ها و اميد‌هاست. روزهايي‌که سخت و تلخ، پرشور و حال، هرچه بود، بر ما گذشتند و رفتند. روزهايي که از ذوق خواندن تيتر روزنامه‌ي فردا صبح، خواب به چشمان‌مان نمي‌آمد. روزهايي که شهر و خيابان را با بُردِ فوتبال ديگرگونه شناختيم و روزهايي که ناگوار به خانه‌هامان پناه برديم. روزهايي که تو گويي در آني همه چيزش دود شد و به هوا رفت.از آن وضعيت، فرشي مانده برايمان از جنس خاکستر، درست به مانند هميشه‌ي تاريخ. اما خاکستري که در بطن خود آتش‌ي دارد گرم و پايا که با دميدن‌ي،باززايي‌ش گريزناپذيرست و با همين دم آن‌چه به ظاهر جان باخته را، به آسمان مي‌پراکند و سراسر، همه‌جا را از آن خود مي‌کند.

يک پهنه آسمان خاکستر. خاکستري با شمايل‌ي که نشان از نابودي و پايان است اما گرماي وجودي‌اش کورسويي از اميد را همراه دارد. عرش و فرشي برابر هم و برهم که دو سويه‌ي تقابل اميد و نااميدي ست. و اين ما در اين بين به مرور و بازنمايي‌ي آن روز و روزهاي در پي‌اش نشسته‌ايم؛ انگاري در تعليق، درست به مانند هميشه‌مان...

 

پدرام رمضاني


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی