جستجو:
در:

گذرهراسي

گالري طراحان آزاد

20 شهريور 1394
تا 01 مهر 1394
16 تا 20 (افتتاحیه)
16 تا 20 (غیرافتتاحیه)
مدیا: نقاشي- مجسمه- عکس- ويدئو- چيدمان

گرد‌آوری توسط:

سمانه احمدي


 

گذر هراسي

حضور اجتماعي زنان يکي از چالش‌هاي تاريخي جامعه ما بوده است. چالشي فرسايشي که هر چند با دستارودهاي بسيار رو به پيش مي‌رود، ليکن در اين مسير بحران‌هاي تلخي نيز به خود ديده است. گاه به نظر مي‌رسد در پيچ‌هاي تند تاريخ معاصر، اين موضوع (مخالفت با حضور اجتماعي زنان) به مثابه سمبل و نشاني از هرگونه برابري خواهي پيگيري مي‌شود.

در امتداد تلاطم‌ها و مخالفت‌هاي ناشي از اين حضور، بحران‌هايي گاه و بي گاه بروز مي‌کند که آسيب آن‌ها متوجه کل جامعه است و در دراز مدت بر روان تمامي ما خراش مي‌اندازد. يکي از تلخ‌ترين بحران‌هايي که جامعه ما اخيراً با آن مواجه شده ، حملات اسيد پاشي به زنان در خيابان‌ها در پاييز سال گذشته است. حملاتي که منجر به ستانده شدن سلامت جسم و روح پانزده انسان شد. ماجرايي که علاوه بر قربانيان، روح جامعه را نيز آزرد و به طور گسترده؛ احساسي از شرم، انزجار و هراس از حضوردر جامعه را در ميان مردم برانگيخت.

هنرمندان اين نمايشگاه به عنوان بخشي از اين جامعه در پي تبديل زبانِ آسيب ديدگان به هنر، سويه نماد و مجاز را به کار گرفته‌اند و با زباني موجز به نکوهش اين نفرت پراکني پرداخته‌اند.

دراين آثار واکنش انسان در برابر درندگي و زشت خويي حيواني و در برابرآنها که هر جلوه اي از حيات را چون خود زشت و کريه مي‌خواهند، چهره مي‌نمايد.


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی