جستجو:
در:

#آریایی#درود_به_شرفت#بزن

نگارخانه مهروا

06 آذر 1394
تا 16 آذر 1394
17 تا 21 (افتتاحیه)
17 تا 21 (غیرافتتاحیه)
مدیا: عکس

 

 

به فرض محال اگر باور داشته باشيم كه اصالتِ تاريخ  فاقد جهت دهي حكومت ها و از سوي ديگر مخالفان آن در جهت منافع شان است، شايد برآيند فرهنگ عموم مردم و مطالباتشان از تاريخ است كه ويژگي هاي هويت معاصر آنها را مي سازد.

مثلا اگر فرض كنيم پيش از ورود اعراب به ايران سفره ي هفت سين، هفت شين بوده نيت و نياز دسته ي اشاعه دهنده ي اين شك تاريخي در تفسير جايگزين اين دو آنقدر محرز  است كه فرض عدم آگاهي محقق از ريشه ي عربي كلمه ي شراب  و  ورود آن به زبان فارسي، باور ناپذير و پذيرش آن توسط قومي با نبوغ زبانزد جهان به صورت توده اي "نياز باور"  و  بي توجه به تطابق تاريخي، بهتان به حساب مي آيد!

 از اين گونه موارد بسيار است كه مدام در اذهان توليد و چالش بين نياز مردم و عرف، قوانين و سنت را به حاشيه مي كشاند و با اغراق هاي ناشي از نارضايتي و خرافه مدام جعل دستجمعي در تاريخ شفاهي به وجود آورده و منتشر مي كند.

   حال مي خواهيم به عكس اين حاشيه ها را از زبان به تناقض هاي ديداري و محيطي وارد كنيم تا همه ي متن مبرا از هر حاشيه اي را به خودِ حاشيه بكشانيم.

 

محمودرضا نوربخش

پاييز نود و چهار


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی