جستجو:
در:

تنیده

گالری اِمکان

20 فروردین 1395
تا 01 اردیبهشت 1395
15 تا 20 (افتتاحیه)
16 تا 20 (غیرافتتاحیه)
مدیا: نقاشی- مجسمه- کلاژ

المیرا ایروانی‌زاد بیش از هرچیز یک نقاش است. به عبارت دیگر، این کنش نقاشی و پردازش رنگ‌ها است که فضا و خاستگاه تصور و ترجمه‌ی افکار و ادراکات او را شکل می‌دهد. او کارش را با فرم‌های رنگی، انتزاعی و در عین حال ارگانیک شروع می‌کند. اما خیلی زود آنها را با رنگ، در اینجا رنگ سیاه، می‌پوشاند. تکنیک رنگ‌پوشانی و نیز اضافه کردن لکه‌ها نقش عمده‌ای در کار او دارند و به خلق فرم‌‌های تازه منجر می‌شوند. با این همه نمایشگاه «تنیده» شامل مجسمه و کولاژ نیز می‌شود. در مجسمه‌های سیاه‌رنگ روی دیوار، فرم‌ها و رنگ‌ها وجهی سه بعدی می‌یابند: فرم‌های تاخورده، بی-وزن و معلق. در کولاژها، هنرمند کاغذها را آزادانه بین دو سطح شیشه‌ای نگه داشته است، کولاژهایی که اگرچه موقتا تثبیت شده‌اند، آنچه آشکار می‌کنند یا می‌پوشانند کاملا متغیر است. 
البته این نمایشگاه صرفا به فرم و رنگ نمی‌پردازد. مجسمه‌ها با صدای محیطی از ساعات اولیه‌ی روز در یک شهر همراه شده‌اند و ما را از انتزاع به سمت جهان زندگی روزمره‌مان، فضای کلان‌شهری مثل تهران، سوق می‌دهند. هنرمند در این آثار چگونگی رویت‌پذیر شدن تاریخ، زندگی، سیاست و حافظه را در سطح متغیر یک شهر پی می‌گیرد، در لایه‌های پوست شهر. او درگیر این مساله است که چطور فاصله، تغییر زمانی و تجربه به ادراک و حرکت فرد در فضای شهری شکل می‌بخشد و تعیین می‌کند فرد تا چه حد می‌تواند در این لایه‌ها راه خود را بیابد. 
هانا یکوبی 
مورخ هنر


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی