جستجو:
در:

نمايشگاه شاهنامه نگاري

نگارخانه لاله

02 خرداد 1393
تا 27 خرداد 1393
16 تا 20 (افتتاحیه)
9 تا 19 (غیرافتتاحیه)


 ادبيات هر کشوري نشانگر فرهنگ آن است. شاهنامه فردوسي بي شک جزو آثار کم نظير جهان است و در بين آثار حماسي موجود شاهکاري قابل توجه است. فردوسي با توجه به داستان هايي که از گذشته وجود داشته شکلي نوين به شاهنامه بخشيد. توانمندي شاعرانه او در داستان پردازي و سرايش اسطوره ها بي شک يگانه است؛ در ادوار کهن هنر ايران شاهنامه همواره دستمايه هنرمندان هنرهاي تجسمي بوده چه بسا منبع الهام براي ساير هنرها؛ از وجوه قابل توجه شاهنامه فردوسي اهميت شاعر به تخيل پردازي است که از نکته هاي اساسي هنر به شمار مي آيد. آثار به جا مانده از نقاشاني که شاهنامه را  به تصوير کشيده اند اکنون گنجينه اي گرانبها براي ايران است. 

در اين نمايشگاه سي هنرمند گرد هم آمده اند و بر اساس موضوعي از شاهنامه خلق اثر کرده اند که اميد داريم در سال هاي آينده بتوانيم هنرمندان ديگر را دعوت کرده و در فضايي گسترده تر به نمايش بگذاريم.
زنده ياد استاد عربعلي شروه به ادبيات ايران عشق مي ورزيد. به خصوص براي شاهنامه ارزشي ويژه قايل بود و به هر کس که مي رسيد خواندنش را توصيه مي کرد و باور داشت که زنده نگهداشتن ادبيات و رجوع به آن مي تواند براي هنرمند منبعي غني و بي بديل باشد؛ ايشان معتقد بود شاهنامه مهجور مانده است و متاسفانه  بيشتر از اينکه جنبه هاي هنري آن مورد توجه قرار گيرد روايات تاريخي اش مورد توجه قرار گرفته است؛ ما اميدواريم با صرف زماني اندک براي مطالعه و شناخت شاهنامه همت کنيم تا زواياي پنهان اين اثر شگفت انگيز را کشف نماييم و در شناساندن آن به کودکان و جوانان گامي هرچند کوچک برداريم. در اين راستا بنياد شروه براي ترغيب هنرمندان عرصه تجسمي هر سال فراخواني را تنظيم تا بر اساس داستاني از شاهنامه علاقمندان به طراحي بپردازند و در نمايشگاهي به ديد علاقمندان گذاشته شود.
 

افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی