جستجو:
در:

لصفاً ماسک‌هایتان را بردارید

نگارخانه نگر

08 دی 1396
تا 13 دی 1396
۱۶ تا ۲۰ (افتتاحیه)
16 تا 20 (غیرافتتاحیه)
مدیا: نقاشی

هنرمندان

حوری نعیمی


من همیشه با دیدن عکسهای کشتارگاه و گوشت شدیدا تکان خورده ام و برای من بسیار نزدیک اند به مصلوب شدن... البته که ما گوشت هستیم . ما به طور بالقوه لاشه هستیم. هرگاه که به قصابی می روم درعجب ام که چطور من به جای حیوان اینجا نیستم.

"فرانسيس بيكن"

از ابتداي تاريخ بشريت زمين براي انسان به مثابه ميدان نبردي براي نسل كشي گونه هاي حيوانات بدل شده است. اين جنگي است يك طرفه و ممتد كه پاياني نامعلوم دارد والبته كه تا به امروز پيروز ميدان خود انسان بوده است. اين جنگي است كه در آيين قانون تعريف شده است ، قانوني كه انسان خود آن را به واسطه حاكميتي خود ساخته گمارده است.انسانِ امروزه في الواقع يك ماشين كشتار است ؛ تنها موجودي است كه صرفا براي لذت مي كشد.

اما انسان چیست ؟ آیا یک نمود رفتاری بارز و برتر در میان جانوران است یا یک موجودیت که رفتارساز است؟ انسان خود را یک خداوندگار کوچک بر روی زمین می بیند تا بتواند زمین را به بستری برای اعمال خشونت و جنایات تبدیل کند و از آنجا که قانون تنها برای انسان تداعی گر عدالت اجتماعی است فضایی ایجاد می شود که در آن انسان خشونت ذاتی خویش را به روی حیوانات طبیعت اعمال می کند، هرچند انسان خود نیز علاوه برنژاد پرستی که یک عمل ریشه دار در درون اوست، گونه پرستی نیز می کند. او از میان حیوانات ضعیف ترین آنان را شکار می کند یا به صورت سیستماتیک مورد بهره برداری شخصی قرار می دهد.
مجموعه پيش رو تركيبي است از يك دنياي آخر زماني، سيركي رنگارنگ وغريب كه بازيگرانش لاشه ها هستند وانساني كه زيستي متفاوت دارد. يك دگرديسي در قالب حيوان شدگي .يك چرخه بي پايان كه از دل شهوانيات عميق انساني بر مي انگيزد و در نهايت هولوكاستي حيواني كه پاياني ندارد...
در این آثار ظلم به حیوانات تنها مطرح نیست بلکه حقیقت وجودی سرشت انسان به نمایش گذاشته می شود و این خود یک گام در راستای ارزشمند بودن است، زیرا که حقیقت؛ اگر چه زننده ، اگر چه وحشتناک اما بیداری آفرین است. هنگامی که هنرمند قصد دارد آثاری را خلق نماید، شاید اولین نکته ای که به ذهنش خطور کند، برقراری ارتباطی عمیق با مخاطب باشد، ارتباطی که شاید با اولین نگاه مخاطب به اثر هنرمند برقرار شود. من در این آثار سعی کردم با وجود همه پیچیدگی ها، بازی های فلسفی و احساسی و پیروی از مفهوم ها با هر نوع مخاطبی ارتباطی صریح و بی پرده برقرار کنم. شاید با اولین نگاه به تک تک این نقاشی ها کمی شوک زدگی و گنگی را احساس کنید اما در نهایت درد و خشونتی پنهان از دل این رنگ های تیره و خشمگین فریاد میزند.

حوری نعیمی


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی