جستجو:
در:

مراتب نزول سنمار در قصر کافکا

گالری محسن (پاسیو)

20 بهمن 1396
تا 11 اسفند 1396
۱۶ تا ۲۱ (افتتاحیه)
۱۷ تا ۲۲ (غیرافتتاحیه)
«مراتب نزول سنمار در قصر کافکا» اثری است که در ادامه ی پروژه ای دنبال دار به نام «به سوی آرمانشهر» ساخته و در آن برخی از استعارات همیشگی آثار در قالبی مکانی بازسازی شده است.
سِنِمّار یا سِنمار نام یک معمار رومی بوده است که به دستور نُعمانِ یکم، پادشاه لَخمی فراخوانده شده تا زیباترین کاخ دوران را برای پذیرایی از یزدگرد اول ساسانی بسازد. سنمار ساختن قصر خوَرنَق را پس ازمدتی طولانی به پایان برد. در گفت¬وگو با شاه، سنمار دو راز قصر را برای او باز گو کرد. نعمان از ترس این که کسی جز خودش راز قصر را بداند و از بیم آن که سنمار کاخی شبیه یا بهتر از آن برای دیگری بسازد، دستور داد تا نگهبانان او را از بالای کاخی که خود ساخته بود به پایین انداختند.
در قصر کافکا، شخصیت اصلی داستان به ولایتی غریب عزیمت می‌کند. او می‌کوشد تا راهی برای ملاقات حاکمان مرموز ولایت پیدا کند که آن را از درون قصری رهبری می‌کنند، چراکه به دعوت ایشان و برای تصدی کاری به آن ولایت کوچیده است. اما تلاش مذبوحانه ی او راه به جایی نمی‌یابد و فقط در میان اطلاعات و روایات مختلف و بیهوده‌ای در مورد پیدا کردن راه قصر خود را می‌بازد.

 


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی