جستجو:
در:

تفرّخ

گالری دلگشا

04 خرداد 1397
تا 28 خرداد 1397
16 تا 22:30 (افتتاحیه)
۱۳ تا ۲۱ (غیرافتتاحیه)


 

تفرّخ
دلگشا با افتخار مجموعه ى جدید نقاشى ها و مجسمه هاى فرخ نورونى را با عنوان ((تفرّخ)) به نمایش مى گذارد.
حیوانات نورونى با روحیاتى تقریبا انسانى در فضایى به ظاهر آسوده رنگ گرفته اند؛ فضایى مفرح، سرخوشانه و شاد که اسم نمایشگاه از آن روایت می کند.
این حیوانات از سه زیستگاه آسمان، خشکى و دریا، غافل از دیگرى، غافل از ابراز قدرت و در خشونتى خاموش در کنار انسانها در یک سطح تصویرى قرار می گیرند.
خشونتى که دیر یا زود در ذهن مخاطب جا باز می کند و معنى تصاویر را به چیزى غیر قابل پیش بینى تغییر می دهد.
همه چیز ساخته و پرداخته شده ذهن نقاش است. مقیاس معناى خود را در تصاویر از دست می دهد؛ انسان هایى که در یک نقاشى بزرگتر از نهنگ و در نقاشى دیگر کوچک تر از گرگ تصویر شده اند. گلهاى غول آسایى که گرگ ها در سایه شان پناه گرفته اند و نهن گ هایى که در فضاى تصویر شناورند. آسمان و دریایى که از هم قابل تشخیص نیستند و نیرو هاى طبیعى که مهار شده اند. بر خلاف طبیعت وحشى گر گها(عنصر غالب نقاشی ها)، قرار گرفتن آنها در کنار انسا نهاى خفته به هیچ نوع برخوردى که راوى تقابل نیروهاى طبیعت باشد نمى انجامد.
پرداخت مشابه و تکرار ریتمیک فرم ها در بدن حیوانات، محیط اطرافشان و انسان ها، آنها را در استتار محیط پیرامونى خود و یا در هماهنگى کامل با آن نشان می دهد.
در کنار این نقاشى ها مجسمه هایى با ظاهر پیشا تاریخى به چشم مى خورند که انگار سالها زیر خاك بودند و هنرمند آنها را حفارى کرده است. او با موشکافى و مطالعه آناتومى این حیوانات ناشناخته بى تاریخ و بى جغرافیا به معنى معاصرى از این حیوانات رسیده است که در زیبایى شناسى پیشا تاریخى این مجسمه ها ریشه دارد.
این پنجمین نمایشگاه انفرادى نورونى و دومین نمایش انفرادى او در گالرى دلگشاست. او در نمایشگا ه هاى گروهى زیادى در ایران، آمریکا و امارات شرکت کرده است و عضو اصلى انجمن مجسمه سازان بریتیش کلمبیا مى باشد.

 


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی