جستجو:
در:

نمایشگاه سوزن‌دوزی‌های مهتاب نوروزی و دختران آفتاب

گالری خانه هنرمندان (نامی)

22 تیر 1397
تا 28 تیر 1397
17 تا 20 (افتتاحیه)
13 تا 20 (غیرافتتاحیه)

هنرمندان

مهتاب نوروزی


 

همزمان با نمایشگاه سوزن‌دوزی‌های مهتاب نوروزی و دختران آفتاب، مراسم نکوداشت استاد مهتاب نوروزی همراه با اجرای موسیقی بلوچی یکشنبه ۲۴ تیر ساعت ۱۷ در سالن استاد شهناز خانه هنرممندان ایران برگزار می‌شود.

مهتاب نوروزی از کودکی سوزن‌دوزی می‌کرد و در شانزده‌سالگی به طور کامل مهارت سوزن‌دوزی را کسب کرد و در مجموع به مدت ۶۳ سال به سوزن‌دوزی ادامه داد. او این هنر را از مادرش یاد گرفته بود. مهتاب نوروزی نزدیک به ۵۰ سال روی پارچه‌ها نقش بلوچ را می‌زد. مهتاب نوروزی به جز سوزن‌دوزی در پریواردوزی، سیاه‌دوزی، آینه‌دوزی، سکه‌دوزی و رودوزی نیز در منطقه سیستان و بلوچستان سرآمد همگان بود و اکثر دختران این خطه از هنر و دانش وی بهره‌مند شدند.

مهتاب نوروزی از وزارت ارشاد نشان درجه یک هنری گرفت و قرار بود مهر اصالت یونسکو را هم دریافت کند. همچنین در سال ۱۳۸۶ فرهنگستان هنر از مهتاب نوروزی و سیزده هنرمند دیگر در برنامه «گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایرانی» تقدیر کرد. مهتاب نوروزی شامگاه جمعه ۲۴ تیر ۱۳۹۱ در زادگاهش روستای قاسم‌آباد در هفت‌کیلومتری بمپور در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

 نمایشگاه سوزن‌دوزی‌های مهتاب نوروزی و دختران آفتاب تا ۲۸ تیر میزبان علاقه‌مندان است.


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی