جستجو:
در:

فرافرش

گالری تم

04 آبان 1397
تا 14 آبان 1397
۱۷ تا ۲۰ (افتتاحیه)
15 تا 19 (غیرافتتاحیه)
مدیا: نقاشی

گرد‌آوری توسط:

مهدیار پیرزاده

هنرمندان

مریم طاهریمریم طاهری، طراح فرش دستباف و پارچه، نقاش هنرمند این مجموعه است که با تکیه بر عناصر اصلی فرش نظیر موتیف ها و اسلیمی ها و رنگ و فرم این مجموعه را پدید آورده است.
 همچنین در ادامه این نمایشگاه یک پرفورمنس با موضوع فرش های ایرانی فروید برگزار خواهد گردید. کیوریتوری نمایشگاه و کارگردانی پرفورمنس برعهده مهدیار پیرزاده است.


دربیانیه این نمایشگاه چنین آمده است:
عقل پادشاه پادشاه انسان نیست؛ رفتار و گفتار بشر سرچشمه ی مهم تری دارد و آن "ناخودآگاه" است
بنا بر نظریه فروید روان‌کاو سرشناس، شخصیت انسان از سه عنصر تشکیل شده است: نهاد، خود (ایگو، یا من) و فراخود (سوپرایگو، یا فرامن). این سه عنصر در تعامل با یکدیگر، رفتارهای پیچیده انسانی را به وجود می‌آورند.
مریم طاهری، نقاش، طراح فرش و استاد دانشگاه که تا کنون صدها طرح فرش دستباف را به زیور رنگ و بافت آراسته و زینت بخش خانه های مردم ایران و جهان کرده است، دغدغه ای بزرگ را سالها با خود به دوش کشیده تا پایبندی به اصول فرش دستباف را فدای فرش های ماشینی نکرده باشد. 
او قصد دارد با بازخوانی قصه ها و افسانه های دستبافت های هنر ایرانی، توجه همگان را به ضرورت حفظ "رویا" برای ساخت جهان جلب نماید.
آنچه پیش روی شماست اولین نمایشگاه رسمی مریم طاهری در مقام نقاش است که "ناخودآگاهش"، رنگ و نغمه و آوای فرش بافان ایران زمین را که حاصل حضور بیش از یک دهه از عمر وی در حوزه فرش دستباف ایرانی است، به نمایش می گذارد.
مجموعه ی "فرافرش" ورای گره و تار و پود است و تلاش می کند تا زیبایی های پنهان و از دست داده ی گذشته خود را دوباره بر دیوار قاب گرفته و تماشا کنیم.


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی