جستجو:
در:

ديشب خوابشو ديدم

نگارخانه مهروا

14 آذر 1393
تا 24 آذر 1393
17 تا 21 (افتتاحیه)
17 تا 21 (غیرافتتاحیه)


ز خواب گفتن سخت است. اين سنگ سنگين برداشتني نيست. به پرنده‌اي نشسته مي‌ماند که به محض نزديک شدنت به آسمان پر مي‌کشد و به ماهي‌اي که از دستت ليز مي‌خورد و به حيات زير آبش باز مي گردد.

"زماني، من جوانگ جو، به خواب ديدم که پروانه‌اي هستم که در اطراف مي‌پرد. ناگهان از خواب جستم و خود را ديدم که جوانگ جو هستم. اينک نمي‌دانم که من انساني بودم که خواب پروانه‌اي را ديدم و يا پروانه‌اي که خواب مي‌بيند و خود را انسان مي‌پندارد" 
جوانگ جو، فيلسوف چيني

خواب مقاومت ميکند،منطق نحيف واقعيت را درهم ميشکند و به تعيين و تعريف تن نمي دهد.تنها گاهي ردي از آن به مثابه نوري که کنجي از هزارتوي درون را روشن مي کند به ياد مي ماند. قطعيت مرزهاي آگاهي را سست مي‌کند و پرسش مي آفريند. 
پرسش از زمان از دست رفته، انديشيدن به فقداني که ما را با واقعيت زندگي هرروزه تنها مي‌گذارد. پرسش از تخيل، طنازي و جنوني که جايشان را به توهم،تعقل و انضباط بخشيده‌اند. 

در اين ميان گاهي خواب مثل کارت پستالي که از کنجهاي درون به دست رسيده، پيش از آنکه نشئه ي زندگي رخوت بارمان را برهم بزند، مهار و به صندوقچه‌ي فراموشي سپرده مي‌شود. در غير اين صورت آدمي ناگزير از مواجهه با تفاوت‌ها و تخيل هاست. 
مجموعه‌ي پيش رو نه تنها سوداي مهار و تعيين حدودي براي خواب ندارد، بلکه قصد هم ندارد از تفاوت و تخيل خلاص شود. 

شايد به يک معنا اين مجموعه مقاومتي باشد مقابل فراموشي و ناديده انگاشتن خواب، و فراخواني مبني بر ضرورت خواب انديشي...

هيرش خيرآبادي 


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی