جستجو:
در:

تاکسيدرمي

گالري اُ

19 دي 1393
تا 13 بهمن 1393
16 تا 21 (افتتاحیه)
16 تا 22 (غیرافتتاحیه)
مدیا: طراحي - نقاشي- چاپ دستي

هنرمندان

افشین چیذرى


اختراع عکاسي، آرزوي جاودانه شدن را براي هميشه در ما کشت. عکس‌ها مي­کشند، سوژه را به ابژه مبدل مي‌نمايند. آن‌ها ما را در آلبوم‌هاي خانوادگي­مان تکه تکه مي‌کنند و از ما اشيايٍ موزه­اي مي­سازند. ما عکس مي­گيريم وآن­ها را در آلبوم­هايمان جمع مي­کنيم تا خاطراتمان را به ياد آوريم ولي واقعيت اين است که بيشتر آن­ها را از ياد مي­بريم.

نقاش در مجموعه­ي "تاکسيدرمي" در موزه­ي کوچک تصاوير خانوادگي خود مي­چرخد و با  کشيدن اين عکس­ها، به مداقه  در آن­ها مي­پردازد. او در چاپ­هايش  يک بار ديگر از مصداق عکس­ها دور مي­شود. با کند و کاو در عکس­هاي قديمي  تلاش دارد تا گذشته­اش را احضار کند. اما  در اين پروسه­ي عکاسانه، آن را گم مي­کند و ناکامي حاصل از بيرون کشيدن معنا او را وا مي­دارد که تحريف کند همان­گونه که عکس­ها تحريف مي­کنند و تخريب کند همان­گونه که زمان تخريب ميکند. چهره­هاي به تصوير درآمده  در گذر زمان پير و فرسوده­اند گويي نقاش آينده­اي را به ياد مي­آورد که در عکس­ها به آن اشاره­اي نشده است. چيزهايي از "گذشته" حذف مي­شوند، چيزهايي از "حال" به آن­ها اضافه مي­شوند و در نهايت "گذشته" ، "حال" و"آينده" به مصاف هم مي­آيند. نقاش درعين حال که سرگرم بزرگداشت خاطرات کودکي خود است، در کار نابودسازي آن­ها هم هست. او با بارها کشيدنِ تصويرِ خود و ديگري تفاوت­ها را از دست مي­دهد. سرانجام در تابلوهاي رنگ و روغن با پرتره­هاي منجمد شده و ايستاي "ديگراني" مواجه­ايم که در پس لايه­هاي رنگي از ديدرس ما دور شده­اند گويي گرد زمان بر چهره­ي آن­ها نشسته است، آدم­هاي بي­نامي که به گونه­اي ضمني بازنمودهاي خودِ او هستند. تصاوير نهايي او همان­گونه که بارت مي گويد عکس­هايي هستند خالي از رمزگان. تصاويري هستند که تهي شدند از معنا. تصاويري تخريب شده، فراموش شده و تحريف شده.  آن‌ها ديگر نه خودنگاره­ي نقاش بلکه نگاره­اي از تک تک مخاطبان­اند.آن­ها همه­اند و هيچ­کس نيستند. مجموعه­ي "تاکسيدرمي" سوگي است براي از دست دادن. از دست دادنِ آدم­ها، از دست دادن کودکي، از دست دادن هويت... تلاش هنرمندي است که خود را در هيبت خالقي دوباره مي­سازد، درميان ديگران گم مي­کند و در نهايت باز خود را از دست مي­دهد اما اين­بار به گونه­اي خود­خواسته.

 

گل‌آرا جهانيان


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی