جستجو:
در:

زمان‌لرزه

نگارخانه مهروا

03 بهمن 1393
تا 13 بهمن 1393
17 تا 21 (افتتاحیه)
17 تا 21 (غیرافتتاحیه)
مدیا: عکس

هنرمندان

هوفر حقیقی


 

گام‌هاي نخستين شکل‌گيري اين مجموعه، حاصل مراجعات پي در پي من بوده به آرشيو عکس‌هاي سفرهايي که تا به حال رفته‌ام. ديدن دوباره و دوباره‌ي عکس‌هاي سفرهايي که مي‌رويم شايد تنها به خاطر به حضور آوردن آن لحظات اينک به غياب رفته باشد، اينکه چه خوب بود و چه خوش گذشت و بس. من اين تصاوير - که تنها با رجوع من و همسفرهايم به آن‌ها شروع به حرف زدن مي‌کردند – را ماده‌ي خام کار خود قرار دادم و با کمي دخل و تصرف و حذف و اضافه قصد دارم به تصاويري حراف براي ديگران بدل‌شان کنم. با اين ايده کار روي اين مجموعه شروع شد.

طبيعت هميشه چيزي فراتر از زيبايي صِرف براي من بوده. رويارويي"امر زيبا" و "امر والا". فضاي بين اين دو مفهوم، محل تلاقي حيرت است با زيبايي. انسان در آن فضا فرصتي ناخواسته مي‌يابد براي دامن زدن به کشمکش عقل و تخيل. زمين هميشه آنچه از ازل‌اش به خود ديده، يعني زمان را روي الواحي با قلمي به رنگ زمينه ثبت مي‌کرده است. خاطراتي نانوشته‌ و ناخوانده‌. نه آنچه که ما آن را سير خطي تاريخ مي‌خوانيم که حافظه‌اي بازيابي نشده و مغشوش. دوخته شدن زمين به زمان، درست از محل تلاقي. اين تصاوير غرضي جز ارائه‌ي تاريخي تخيلي و مصور و روايتي کلان از آنچه بشر و زمين و زمان بر هم گذرانده‌اند، ندارد. زيرا من معتقدم، انسان روزي دوباره به طبيعت باز خواهد گشت، ولي اين بار نه او همان آدم قبلي است و نه ما. نه ما همان انسان اوليه‌ي در او متولديم و نه او همان باکره‌ي ملون باستاني


افتتاحیه‌های همزمان

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی