جستجو:
در:

Beyond the Exhibit I

Berlin, Germany

Katharina Maria Raab Gallery

16 دی 1396 لغایت 01 بهمن 1396

06 Jan 2018
/ 21 Jan 2018
Media:

 

Beyond the Exhibit I
بررسی زمینه های پیدایش اثرِ هنرمندان نوظهور ایرانی
کیوریتورها : شهرام انتخابی و آسیه سلیمیان
هنرمندان : شقایق احمدیان | مهرداد جعفری | مصطفی چوب تراش | سارا حسینی | فهیمه حقیقی  | شهریار رضایی | فرزین شادمهر | رنه صاحب | روح انگیز صفری نژاد | نگار (زهرا) عالِم زاده گرجی | نگار قیامت | علیرضا نکویی

افتتاحیه: یکشنبه ۶ ژانویه ۲۰۱۸ (۱۶ دی ماه ۱۳۹۶)
۷ ژانویه - ۲۱ ژانویه ۲۰۱۸ (۱۷ دی ماه - ۱ بهمن ۱۳۹۶)
گالری Katharina Maria Raab

جلسه بحث و گفت و گو پیرامون موضوع:
- تولید هنر معاصر در ایران و فراتر از آن
۱۱ ژانویه ۲۰۱۸ (۲۱ دی ماه ۱۳۹۶)
 

سخنرانان: 
Prof. Julia Allerstorfer ( پروفسور جولیا آلرستورفر، موسسه تاریخ و تئوری هنر، Catholic Private University Linz )
Dr. Charlotte Bank ( دکتر شارلوت بانک، مورخ هنر و کیوریتور، contemporary visual practices / zakharif projects
Prof. Shulamit Bruckstein Çoruh ( پروفسور شولامیت بروخشتاین، مورخ هنر و کیوریتور، ha’atelier & Taswir projects
Shahram Entekhabi ( شهرام انتخابی، هنرمند، کیوریتور، Factory TT Berlin/Tehran )
Katrin Nahidi ( کاترین ناهیدی، پژوهشگر و مورخ هنر، Free University of Berlin )
Asieh Salimian ( آسیه سلیمیان، کیوریتور، Factory TT Berlin/Tehran

- کیوریتوری زیر محدودیت / پیدا کردن جایگزین
۲۱ ژانویه ۲۰۱۸ ( ۱ بهمن ۱۳۹۶)
سخنرانان: 
Kathrin Becker ( کاترین بکر، مورخ هنر و کیوریتور، Neuer Berliner Kunstverein
Alexander Koch ( الکساندر کوخ، تئوریسین، کیوریتور و گالری دار (Gallery KOW, Berlin & Nouveaux commanditaires)
Katharina Maria Raab ( کاترینا ماریا رآب، گالری دار، Katharina Maria Raab Gallery، Berlin )
Christy Woody ( کریستی وودی، مورخ هنر و ناشر Aperto Raum Berlin)

نقطه شروع " Beyond the Exhibit I" (فراتر از نمایش ۱)، مشاهده عدم وجود سیستم نهادی برای هنر معاصر در ایران، فقدان تبادل بین المللی و نقص در زمینه آموزش بود. در اوائل شکل گیری صحنه هنر معاصر در ایران به خصوص تهران، تعداد محدودی گالری به صورت زیرزمینی فعال بودند، که دور از بازار رویکردی بر اساس هنر تجربی داشته اند و استفاده از روش و مدیوم های جدید را پشتیبانی می کردند. امروز – تحت تاثیر خریدارانی از امارات متحده عربی و واسطه گران هنرغرب – اکثر گالری ها ساز وکاری توسعه یافته در پیش گرفتند که در آن جنبه ی تزئینی و گمانه زنی اقتصادی نقش اصلی را بازی می کند. بر این مبنا، بازاری داخلی به وجود آمده که با ارزش های هنر انتقادی بین الملی کمتر در ارتباط است. امر هنری که نشان دهنده ی مسائل اجتماعی واقعیست و پیوندی را با جامعه در هنر بازتاب می دهد، در شهرهای بزرگ ایران تحت تأثیر تحریم های دهه های گذشته و بی ثباتی داخلی قرار دارد. تولیدات هنر معاصر ایران اغلب هویت فرهنگی خود را در سلسله های گذشته و فرایندهای تاریخی قبل از انقلاب اسلامی دنبال می کنند. موضوعاتی مانند مسائل مربوط به کار، جنگ ایران و عراق، یا شرایط زندگی واقعی در جمهوری اسلامی و به طور کلی زمان حال و آینده، کمتر نقشی در هویت یابی هنری بازی می کند. از سوی دیگر، تصویری از هنر معاصر ایران در غرب توسط برخی از مظنونین همیشگی (usual suspects) ارائه می شود، که بدون در نظر گرفتن محتوا و روبرویی با وضعیت موجود، در خلوت آثاری را در یک سیستم گالری منحصر به فرد می یابند. با این تفاسیر Factory TT Berlin /Tehran هدف خود را معرفی تصویری بروزتر و متنوع تر از هنر معاصر ایران قرار داده است. " Beyond the Exhibit I" ( فراتر از نمایش ۱) زمینه های پیدایش اثرِ هنرمندان نوظهور ایرانی را بررسی کرده و عمدتا هنرمندان ایرانی را که بعد از انقلاب اسلامی ۱۹۷۸/۱۹۸۹ به دنیا آمده ا ند معرفی می کند.
هنرمندان دعوت شده به این پروژه دانش آموخته هنر از دانشگاه های ایران هستند و در تلاشند که به عنوان "هنرمند تمام وقت" فعالیت داشته باشند. اکثرا از شهرهای دیگر به تهران آمده و پنج  هنرمند در اصفهان و کرمان و کرج زندگی می کنند. عنوان نمایشگاه حاکی از این است که این پروژه ها فراتر از ارائه آثار هنری هستند. در انتخاب هنرمندان؛ شخصیت، حضور در صحنه ی هنر و دغدغه اجتماعی و بیان هنری شان اهمیت بیشتری نسبت به لیست نمایشگاه های آنها دارد. مصاحبه با تک تک هنرمندان شرکت کننده سهم مهمی در شکل گیری این نمایشگاه ها دارند، که به وسلیه هنرمند شهرام انتخابی و آسیه سلیمیان کارگردانی و فیلمبرداری می شوند. این کلیپ های ویدئویی اطلاعاتی در مورد حرفه، موقعیت اجتماعی، شرایط تولید و تم آثار آن ها ارائه می دهد. به طور کلی این فیلم ها تصویری بسیار شخصی از وضعیت کنونی هنرمندان در ایران را نشان می دهد. " Beyond the Exhibit " ( فراتر از نمایش ) به عنوان مجموعه ای پیوسته برنامه ریزی شده است، که پروژه های نمایشگاهی به همراه جلسات بحث و گفتگو در نقاط مختلف ایران و خارج از کشور را برگزار می کند.
شقایق احمدیان ( مازندان )؛ شیوهای تدریس کهنه گرا و تحمیلی اساتید در دانشگاه های هنر ایران مورد انتقاد قرار می دهد، در عین حال کودک آزاری و حقوق حیوانات در طراحی و نقاشی هایش منعکس می شود. نگار (زهرا) عالم زاده گرجی ( بابل )؛ پس از گذراندن دوران کاری به عنوان وکیل، به صورت انحصاری به هنر رو آورده و کلیشه و نقش و طبقه بندی جنسیت را در ویدئو و نقاشی هایش زیر سوال می برد. مصطفی چوب تراش (دزفول)؛ با طنز و رویکردی شخصی با تاریخ روبروست، و در چیدمان و نقاشی هایش یک نوع بازخوانی تاریخی با رویکرد نقد طنز آمیز اجتماعی و فرهنگی حضور دارد." نگار قیامت" در فتوگراف ها و نقاشی هایش به آسیب پذیری انسان و حساسیت طبیعت اشاره و آنها را محوراصلی آثارش قرار داده. "فهیمه حقیقی" در اصفهان زندگی می کند. نبود امنیت، جستجوی حریم شخصی و مصائب کودکان در جامعه را بررسی کرده و آن سوژه اصلی نقاشی هایش است. "سارا حسینی سفیددشتی" نقاشی ساکن اصفهان است که وضعیت زنان در جامعه، به ویژه اثرات حملات اسید پاشی و به طور کلی خشونت اجتماعی علیه زنان را مطرح می کند. مهرداد جعفری ( مازندان )؛ با طراحی و چیدمان هایش بر روی پروسه های تصمیم گیری در مورد مهاجرت تمرکز دارد. علیرضا نکوئی ( زاهدان )؛ در پژوهش های تصویری خود به واسطه ی استفاده از مضامینی همچون انزوا, جداسازی و  محرومیتی خود خواسته فضاسازی آثارش را ایجاد می کند. روح انگیز صفری نژاد ( اصفهان / شیراز )؛ نگاهی انتقادی به مصرف گرایی انداخته و به تاثیر جامعه صنعتی بر محیط زیست می پردازد. موضوع و محور آثار "رنه صاحب" پیوسته، فرمول های ارتباطات انسانی، ضرب المثل و سوءتفاهمات زبانی است. فتوگراف های "فرزین شادمهر"، زنان را فراتر از مدل های سنتی نشان می دهد و شخصیت های به خصوصی را مانند زنان ورزشکار و افراد معلول برجسته می سازد. شهریار رضایی ( کرمان )؛ مجسمه ساز و فعال در چیدمان های فضای عمومی است، در آثار وی دغدغه های اجتماعی مردم, آزادی , وطن و مهاجرت، مشهود است.
Factory TT Berlin /Tehran در سال ۱۳۹۵ توسط شهرام انتخابی و آسیه سلیمیان به عنوان فضایی برای هنرمندان و محققان با هدف ایجاد ارتباط و مبادلات رويدادهاي هنر معاصر بین المللی تاسیس شد. پس از یک سری فعالیت ها، پرفورمنس ها و کارگاه های آموزشی در نقاط مختلف ایران،  Factory TT Berlin /Tehran پروژه نمایشگاه بزرگ " کپی / پیست" یک و دو را با شرکت ۱۳ هنرمند شناخته شده بین المللی در گالری طراحان آزاد ( تهران ) و مرکز آفرینش های معاصر ( CC Art Space ) و گالری اکنون ( اصفهان ) برگزار کرد. در همان سال Factory TT Berlin /Tehran نخستین جشنواره هنری "تبدیل / تولید" را در فضای عمومی شهر اردبیل در شمال غربی ایران انجام داد. این پروژه بر روی جنبه های محیط زیست و پایداری تمرکز داشت و با مشارکت هنرمندان اردبیل و مردم با همکاری اداره ملی محیط زیست انجام گرفت.

شهرام انتخابی + آسیه سلیمیان
برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.


info@factorytt.com
www.factorytt.com


دیگر رخدادهای بین‌المللی

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی