جستجو:
در:

گفتارها و رهیافت‌ها

يكشنبه 3 دی 1396

روح الله شمسی زاده: اصلاح اساسنامه انجمن هنرمندان مجسمه ساز ايران باعث گسترش فعاليت هاي انجمن خواهد شد
بعد از گذشت حدود ٢٠ سال که از تدوين اساسنامه انجمن هنرمندان مجسمه ساز ايران می گذرد؛تصميم گيري جهت اصلاح و بروز رساني اساسنامه مي تواند با مشاركت اعضاي انجمن به رشد كيفي و كمي اين تشكل كمك كند و مسير اتخاذ تصميات بنيادين ، كار ساز و تاثير گذار توسط اركان انجمن را فراهم سازد.
به گزارش روابط عمومی انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران؛ روح اله شمسی زاده دبیرانجمن هنرمندان مجسمه سازایران درباره ضرورت اصلاح اساسنامه انجمن عنوان كرد :انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران یکی ازانجمن های فعال و مهم در حوزه تجسمی به شمار می رود که به دلیل برخی محدودیت هایی که دراساسنامه آن وجود دارد هیات مدیره هاي آن در دوره های مدیریتی مختلف همواره با محدویت هایی برای اجرایی کردن برنامه هایشان روبرو بوده اند كه بخشي از رفع اين مشكلات منوط به تشكيل مجمع فوق العاده و تصميم گيري با حضور اكثريت اعضا است. كه البته اين مهم در طول اين ساليان اتفاق نيفتاده است .
او افزود: برای مثال در اساسنامه انجمن تعيين ميزان پرداخت حق عضویت سالانه اعضاء باید در مجامع فوق‌العاده تعیین شود واين رقم بنا به مستندات در طول ساليان گذشته و هم اكنون مبلغ ٢٠هزار تومان است، كه با توجه به غير انتفاعي بودن انجمن و تامين هزينه هاي جاري انجمن توسط اعضاء، حتما بايد مورد بازنگري قرار گيرد .
عضو هيات مديره انجمن ادامه داد: مواردي همچون نحوه تغيير آدرس یا شرایط پذیرش اعضاء .... و همچنين موارد متعدد ديگر كه توسط كارشناسان ، مشاورين حقوقي و اساتيد ، اعضاي فعال وهيات مديره هاي دوره هاي متوالي تدوين شده و به اطلاع اعضاخواهد رسید. متاسفانه انجمن همواره دربرگزاری مجامع خود با مشکل به حد نصاب نرسیدن اعضا مواجه بوده است كه اميدواريم با مشاركت اعضا ء واتخاذ تصميمات لازم در مجمع فوق العاده بتوانيم راهكارهاي لازم براي مشاركت وحضور فعال اعضا را در دوره هاي آتي فراهم سازيم .
او افزود: با برگزاری مجمع فوق العاده می توانیم مشکلاتی که درانجمن با آن مواجه هستیم را با تمام اعضای انجمن مطرح کنیم. مدت هاست که تصحيح وتکمیل اساسنامه در دستورکارهیأت مدیره دوره دهم انجمن قرار گرفته است وبرهمین اساس جلسات متعددی با حضوراساتید و صاحبنظران برگزار شده و نظرات برای اصلاح اساسنامه در نظر گرفته شده است .
به گفته دبیر هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران؛انجمن قصد دارد در دی ماه سال جاری ( نوبت اول ،پنجم دي ماه ، خانه هنرمندان ايران ، سالن استاد شهناز ) مجمع فوق‌العاده را برگزار کند، آگهي مجمع در مطبوعات چاپ و اطلاع رساني لازم به اعضاء صورت گرفته است . اميد است بتوانيم با برگزاري مجمع فوق العاده براي اولين بار در تاريخ انجمن ، زمينه رشد و تعالي و گسترش مجسمه سازي ايران در حوزه هاي ملي و بين المللي را فراهم سازيم . قطعا حضور و احساس مسوليت تك تك اعضا در به ثمر رسيدن اين مهم نقشي تاثير گذار خواهد داشت .
عباس مجیدی با تغییر اساسنامه انجمن مجسمه سازان ایران چشم انداز بهتری برای مجسمه سازی ایران ترسیم می شود
عباس مجیدی مدیرمسول انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران درباره ضرورت تغییر اساسنامه انجمن مجسمه سازان گفت: ۲۰ سال از تهیه و تدوین اساسنامه انجمن مجسمه سازان ایران می گذرد وبا توجه به تغییر مناسبات اجتماعی٬ مناسبات مجسمه سازان و تغییر نگرش در مجسمه سازی ایران ضرورت این وجود دارد که اساسنامه انجمن تغییر کند.
او افزود: البته درکنار این موارد همواره هیات مدیره انجمن در دوره های مختلف در جریان کارهای اجرایی به دلیل لحاظ نشدن برخی موارد در اساسنامه دچار مشکل می شدند و نمی توانستند که آن گونه که باید عملکرد خوبی داشته باشند و براساس ضرورتی که از سوی هیات مدیره انجمن احساس شد؛ چند ماهی می شود که کمیته ای متشکل از اعضای هیات مدیره٬ تعدادی از مجسمه سازان پیشکسوت٬ مجسمه سازانی که در تدوین اساسنامه انجمن نقش داشتند٬ تشکیل شد و در کنار آن از چند وکیل خبره برای تغییر اساسنامه مشاوره گرفته شد تا تغییرات لازم را در اساسنامه را به وجود آوریم.
به گفته مدیر مسول انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران؛ تغییراتی که در اساسنامه ایجاد شده کمک می کند تا انجمن مجسمه سازان ایران همسو با تحولات روز مسیر درستی را پیش گیرد و در کنار تغییرات چند مفاد جدید نیز به اساسنامه اضافه شده است که برخی از این مفاد جدید شامل نحوه عضو گیری انجمن٬ اعضای وابسته و پیوسته و افتخاری انجمن و حق عضویت اعضا است.
مجیدی ادامه داد: با تغییراساسنامه انجمن ما می توانیم رفتاردرون و بیرون سازمانی بهتری داشته باشیم و دستاورد این تغییرات مشمول حال جامعه مجسمه سازی ایران می شود. از این رو ضرورت این موضوع احساس می شود که تک تک اعضا با شرکت در نخستین جلسه فوق العاده انجمن که دی ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود٬ کمک کنند تا بتوانیم با روح جمعی چشم انداز خوبی برای آینده مجسمه سازی ایران ترسیم کنیم وسرنوشت خوبی برای آینده مجسمه سازی ایران رقم بخورد.
فرزین هدایت زاده بازرس پیشین انجمن هنرمندان مجسمه سازایران هم گفت:تاسیس انجمن هنرمندان مجسمه ساز یک ضرورت بود تا مصالح و منافع اجتماعي ما در تجميع استعدادهاي اعضاء تامين وتبلور پیدا کند. حال که ۲۰ سال از تاسیس این انجمن می گذرد٬ ضرورت بازنگری در اساسنامه این انجمن احساس می شود تا در سايهء نظم سازماني به يك تشكل قدرتمند برسيم و بتوانیم بهتر فعالیت کنیم.
او افزود:دراينجا اگر پس از سال ها بخواهيم اساسنامهء فعلي انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران كه قانون اوليه شكل گيري انجمن است؛ نگاهي دوباره بيندازيم٬بايد گفت كه این اساسنامه در ذات خود مترقي بوده و دموكراتيك و عادلانه نگاشته شده است. تغييراتي كه در اساسنامهء جديد صورت گرفته به نظرمن شاكلهء كلي را از ريخت نينداخته بلكه آن موارد و دستورات قبلي را تبيين نموده است و من با تركيب - تبيين اساسنامه - بيشتر موافقم تا با تصحيح آن.
این مجسمه ساز افزود: امروز اگر پس از سال ها افت و خيزهاي انجمن را مورد آسيب شناسي قراردهيم٬ به مهمترين ضايعه اي كه برخورد مي كنيم نه در ذات قوانين كللي است؛ بلكه در نحوه مشاركت و كيفييت حضوراعضاء به عنوان عاليترين ركن اقتدار انجمن است كه مديرييت انجمن را با تهديد مواجه مي كند و گاهي حتي موجودييت انجمن را نیزبه خطر مي اندازد .
هدایت زاده ادامه داد:اساسنامه انجمن به صورت كاملا دموكراتيك، بيشترين و نافذترين قدرت را به اعضاء - تحت عنوان مجمع عمومي تفويض كرده است كه حيات و ممات انجمن را از طريق حضور و رای حداكثري خود رقم مي زنند. مشكل درست از همين جا شروع مي شود با اين كه قانون بسيارمترقيست اما پيش بيني زماني را كه انجمن در اثر تساهل درعضو گيري وعدم تعليق اعضاء خاطي - از كثرت اعضاي خاموش و بي تاثير، متورم شده و درنتيجه به صورت مككرر و نگران كننده مجمع عمومي به زحمت و درفراخوان هاي چندم٬ براي حفظ حيات حداقلي خود تشكيل مجامع عمومي رسميت مي يابد را نكرده است .
او افزود:اين مهمترين ضايعه ای است كه با آن مواجهه ايم. مجامع عمومي در دوره هاي دوم و سوم ازطريق تعداد بسياركم اعضايي كم وبيش هميشگي كه به زنده ماندن انجمن علاقه نشان مي دهند تشكيل می شود .. مشاركت حداقلي اعضاء با در دست داشتن دو راي ديگر از موكل خود نتيجه اغلب انتخاب های هيات مديره و باقي تصميمات را رقم مي زند و ناگفته پيداست كه چنين تصميماتي به طور کلی نمي تواند بري ازخطا باشد .
این مجسمه ساز ادامه داد:همانطوركه درپيش نويس اساسنامه جديد كه در واقع جزييات بيشتري را روشن كرده عنوان شده٬ اصول كلي اساسنامه در حد نصاب رسیدن تعداد اعضا برای تشكيل مجامع عمومي را نمی توان زير پا گذاشت. وقتي كه انجمن ۵۰۰ عضو دارد و تنها ۵۰ نفرازآنها در مجامع عمومي شركت مي كنند يعني ما درعضو گيري خيلي ساده رفتار کرده ایم و هر فرد علاقمندی را يك شبه به عضویت انجمن درآورده ایم و كارت عضويت انجمن را رايگان سينه شان الصاق كرده ايم . بدين منوال انجمن به طور حتم شكست خواهد خورد و اعضاي راستينش هيچگاه طعم به دست گرفتن سكان مقدرات خويش را نخواهند چشيد .
او ادامه داد:دبلكه از طريق ايجاد حد ومرزهاي روشن براي عضو گيري و طي مراتب اعضاء جديد و با انگيزه دربه دست آوردن جايگاه عضو پيوسته از جايگاه پايين تري با عنوان عضو پيوسته نظامي شكل خواهد گرفت كه اعضاء بلافاصله پس از ورود به انجمن امتياز حق راي نداشته باشند و مشاركت و كيفيت حضور و بروز شان درمسوليت هاي جاري انجمن ضمان داشتن كرسي حق راي شان شود و كسب و حفظ اين جايگاه براي علاقمندان كارگروهی تحت عنوان انجمن معني دارشده و بدست آوردن حق راي و كسب امتياز عضو وابسته اعتبار و وزن و شخصييت بيشتري يابد

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی