جستجو:
در:

دوسالانه‌ى هنرهای معاصر هرمز

پنجشنبه 10 اسفند 1396

«دوسالانه‌ى هنرهای معاصر هرمز» رويدادى مستقل در حوزه تجسمى و هنرهاى جديد است که در آذرماه 1397 برگزار خواهد شد .

در ماه‌هاى باقى مانده تا اولين دوسالانه هنرهاى معاصر هرمز، از هنرمندانی دعوت شده است تا پروژه‌های خود را در قالب "پیش درآمد"هایی بر این رویداد در جزیره هرمز آماده و ارائه کنند.

در همین راستا، روز جمعه، 11 اسفند 1396، علی پناهی در « ری:لِفت»، اولین رویداد از سری رویدادهای دوسالانه هنرهای معاصر هرمز قطعه‌هایی از آلبوم لفت، اثر علی فی، را بازتولید و اجرا خواهد کرد. این قطعه‌ها حاصل کنار هم قرار گرفتن طراحی‌های صدا برای چیدمان‌های محیطی او در طول ۵ سال گذشته هستند و تصاویر انتزاعی در لحظه تولیدشده آن‌ها را همراهی خواهند کرد.

 

مرتضی نیک‌نهاد دبیر دوسالانه هنرهای معاصر هرمز در گفتگویی از شکل‌گیری این دوسالانه، اهداف و سیاست‌های آن مى گويد .

 

اهداف «دوسالانه‌ى هنرهای معاصر هرمز» چيست ؟

در گام اول سعي بر اين بوده تا «دوسالانه هنرهای معاصر هرمز»، كه به زعم ما رويدادى تازه در حوزه تجسمى و هنرهاى جديد است، نهادى مستقل باقى بماند و با مختصاتى كه برايش تعريف شده با استمرار و به تدريج مسير خود را پيدا كند.

در گام بعدي بنا به رويكردهاى كلى دوسالانه ى هرمز - كه محيط زيست يكى از آنها به شمار مى رود –هدف توليد و ارائه آثارى‌ست كه در خود ويژگى‌هایی خلاقانه، جسور و تعامل‌گرا در قالب يك يا چند مديا را داشته باشند.

با توجه به ويژگى هاى طبيعى و تاريخى هرمز كه گستردگى محتوايى فراوانى را مى تواند در خودش توليد كند هدف ما فضا دادن به آثارى است که در تعامل ميانِ اثر ، محيط و مخاطب شكل گرفته باشند .

 

چه محلی برای برگزاری «دوسالانه‌ى هنرهای معاصر هرمز» در نظر گرفته شده است؟

 

با توجه به بكر بودن جزيره هرمز كه يكي از امتيازات آن محسوب مي شود، گالرى، تالار يا محل رسمى‌ای براى ارائه و برگزارى رويدادهاى هنرى وجود ندارد، در نتيجه قصد بر این است تا با انتخاب فضاهاى كم استفاده يا بدون كاربرى مانند سوله و كارخانه‌هاى نيمه متروكه و حتى خانه‌هاى بدون سكنه  ، با بازسازى محدود این فضاها ضمن حفظ اصالت آن، محيط  مناسبى براى ارائه آثار به وجود آوريم.

فضاهاى مستقف

فضاهاى غيرمسقف

فضاهاى باز

سه دسته از فضاهايى ست كه در اختيار دوسالانه است و هر هنرمند مى‌تواند متناسب با محيطى كه متقاضى آن است دست به ارائه اثرى تعاملى بزند .

 

این رویکرد و استفاده از چنین فضاهایی مستلزم حمايت بخش‌ حاكميت هرمز است كه خوشبختانه این حمایت به تدريج و در طي روزهاي مانده تا برگزاري دوسالانه در حال شکل گرفتن است، چرا كه روند برگزارى رويدادى اين‌چنين بدون حمايت بخش‌هاى دولتى مستقر در هرمز و استان هرمزگان با مشکل مواجه خواهد شد.

 

ساختار اجرايى دوسالانه هرمز چگونه است ؟

طبق برنامه زمانی تعیین شده، دوسالانه ى هنرهاى معاصر هرمز در آذرماه سال ٩٧ برگزار خواهد شد.

نحوه‌ي تعامل هنرمندان با دوسالانه تيرماه امسال طى فراخوانى كه از سوى شوراى سیاست‌گذاری دوسالانه تدوين شده اعلام خواهد شد.

در طول ماه‌های باقی مانده تا آغاز «دوسالانه هنرهای معاصر هرمز» و جهت آشنایی بیشتر مخاطبان با فضایی که دوسالانه در آن برگزار خواهد شد، از هنرمنداني دعوت شده است تا در قالب پروژه‌هاى «پيش درآمد» آثارشان را در جزیره هرمز ارائه كنند.

در همين راستا اولين رويداد اين پروژه يعنى رويداد «صداتصوير رى لفت» اثر على فى ، روز يازدهم اسفندماه ماه در محل كارخانه‌ى كنسروماهى سابق برگزار مى شود .

عضویت در خبرنامه‌ی گالری اینفو

برای اطلاع از برنامه‌ی‌ گالری‌ها و نگارخانه‌ها، تقویم گالری اینفو و ... پست الکترونیک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید:

طراحی، توسعه و پشتیبانی