مهدی شیراحمدی

Mehdi Shirahmadi

ویرایش اطلاعات

مهدی شیراحمدی

متولد ۱۳۶۲، اصفهان، ایران

مدارک

دیپلم هنرستان هنرهای زیبای اصفهان
کارشناسی از دانشگاه هنر تهران در رشته مجسمه‌سازی

بیوگرافی

مجسمه‌های بزرگ او با کاربست تکنیک خاتم‌کاری ایرانی خلق می‌شوند و در فرم‌هایی انتزاعی سامان می‌یابند. او باریکه‌های چوبی و برنجی متعدد با مقاطع هندسی و رنگ‌های مختلف را در کنار هم می‌چسباند و سپس آن‌ها را می‌تراشد تا به فرم هندسی دلخواهش برسد. در این روند، برش‌های بیرونی طرح‌های درونی را آشکار می‌کنند و جلوه‌ای از رخداد درون اثر را به نمایش می‌گذارند. فرم‌های او از منطق این واحدهای سازندۀ خاص تبعیت می‌کنند و شیوه‌ای به‌کلی بدیع را در مجسمه‌سازی بنیاد می‌نهند، که نه‌تنها به زیبایی‌شناسی ایرانی و سنن هنری ملی ارجاع می‌دهد، بلکه رهیافتی به‌کلی منحصربه فرد به ساخت مجسمه را نیز به نمایش می‌گذارد.
نمایشگاه قبلی شیراحمدی که در زمستان ۱۳۹۶ در گالری ایرانشهر به نمایش درآمد، برای نخستین بار این رویکرد را به نمایش می‌گذاشت. در نمایشگاه حاضر هشت اثر مجسمه که با رویکرد فوق خلق شده‌اند به نمایش درآمده است. این آثار پرکار که از واحدهای بی‌اندازه کوچک و منظم تشکیل شده‌اند، هر یک هندسه و منطق فرمی خود را دارند که بر ساختار کلی متشکل از واحدهای منظم هندسی، اعمال شده است. 
شیراحمدی در پیکره‌های متأخر خود از سوزاندن بخش‌هایی از مجسمه برای رسیدن به بیانی جدید استفاده می‌کند. با این کار، باریکه‌های چوبی می‌سوزند و از بین می‌روند و باریکه‌های فلزی از میان سوختگی‌ها نمایان می‌شوند. از سوی دیگر، سوختن کیفیتی متفاوت به ساختار منتظم، هندسی و هوشمند او می‌بخشد، و ابعادی جدید از بافت و ماده پدیدار می‌شود. روند ساخت برای شیراحمدی اهمیت فراوان دارد، و به همین سبب اتفاقاتی که بر اثر می‌گذرد یا بدان تحمیل می‌شود، همگی جزئی از اثر به شمار می‌روند. 
مهدی شیراحمدی در نمایشگاه‌های گروهی متعدد و نیز دوسالانه‌ هفتم مجسمه‌سازی معاصر ایران شرکت کرده است. همچنین در چهار دوره دوسالانۀ مجسمه‌سازی شهری حضور داشته و آثاری از او در قالب مجسمه‌های شهری در تهران به نمایش درآمده است. او در سال ۲۰۱۹ در دوسالانه بین‌المللی صنایع‌دستی معاصر در گراندپاله پاریس شرکت کرد.

حراجی‌های شرکت‌کرده مهدی شیراحمدی

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading

آرت‌فرهای شرکت‌کرده مهدی شیراحمدی

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

آثار مهدی شیراحمدی

در حال بارگذاری تصاویر loading
بدون عنوان
۲۰۲۲ | بدون عنوان
30×93×81 سانتی‌متر
بدون عنوان
۲۰۲۲ | بدون عنوان
50×65×57 سانتی‌متر
بدون عنوان
۲۰۲۲ | بدون عنوان
37×84×32 سانتی‌متر
بدون عنوان
۲۰۲۲ | بدون عنوان
15×42×190 سانتی‌متر
loading
نمایش بیشتر

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
loading
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد