نصرت‌الله مسلمیان

نصرت‌الله مسلمیان

Nosratollah Moslemian

ویرایش اطلاعات

نصرت‌الله مسلمیان

متولد ۱۳۳۰، سلماس، ایران

تحصیلات

فارغ التحصیل رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا، دانشگاه تهران ۱۳۵۶

بیوگرافی

نصرت‌الله مسلمیان از مهم‌ترین هنرمندان نوگرای نقاشی معاصر ایران است. در سال ۱۳۵۸ در دانشگاه هنر مشغول به تدریس هنر شد، و پس از آن در دانشگاه آزاد و موسسه ماه مهر تدریس نقاشی را ادامه داد. به‌گفتۀ حمید کشمیرشکن: «مسلمیان متعلق به نسلی از هنرمندان است که اساساً فعالیت حرفه‌ای خود را از اوایل دورۀ پس از انقلاب آغاز کردند و گواهی بر یکی از حساس‌ترین دوران‌های تاریخ ایران و حوادثی چون انقلاب و جنگ بودند... نسلی که به شکلی بنیادی‌تر با چالش‌های ژرف و دغدغه‌های فرهنگی درگیر بوده‌اند».
مسلمیان از کهن‌الگوها، نمادهای اساطیری و استعاره‌های شاعرانه که در گنجینۀ میراث گذشتگان یافته است، انگاره‌های نو می‌آفریند. وی که در تمام دوره های کاری خود به دغدغه های اجتماعی و تجربه زیسته اهمیت داده است، قطعات و عناصر تابلوهایش را کلاژگونه در کنار یکدیگر قرار می دهد و حس و اندیشه مخاطب را با لایه ها و نشانه های پیچیده ی آثارش درگیر می کند. به گفته رویین پاکباز: «مسلمیان مسئله‌ای را پیش روی نقاشی خود می‌نهد که حل آن مستلزم دستیابی به یک زبان تلفیقی جدید است که این، کندوکاو در دو قلمرو زیبایی‌شناختی مختلف را ایجاب می‌کند. اما طرح مسئله سنت و نوآوری برای هنرمندی انسان اندیش چون مسلمیان یک سلسله پرسش‌های فلسفی را نیز پیش می‌آورد، به ویژه آن که هویت انسان معاصر ایرانی از دغدغه‌های اساسی او است.» 
در مجموعه اخیر که دومین نمایشگاه  انفرادی این هنرمند در گالری ایرانشهر است، گزیده‌ای از آثار هنرمند طی دو سال اخیر به نمایش درآمده است. در این مجموعه، شیوه شناخته‌شدۀ ملسمیان در فضاسازی پیچیده و چندگانه، تلفیق فیگوراسیون و انتزاع، تعدد ساحت‌های فضایی و تعلیق زمانی و مکانی، همراه با نوآوری‌هایی در روند معمول هنرمند قابل مشاهده است. در این نمایشگاه، هنرمند به طراحی‌های خودانگیخته و بیانگر خود مجال حضور بیشتر و بارزتری داده است و در کنار سطوح و کیفیت استعاری رنگ، تسلط عنصر خط با همۀ کیفیات تاثیرگذارش در این مجموعه به چشم می‌‌آید. 
مسلمیان برنده جوایز متعدد از جمله برنده جایزه اول نمایشگاه نخستین دو سالانه بین المللی نقاشی جهان اسلام،  ۱۳۷۹ و جایزه اول نخستین بی ینال بین المللی نقاشی پکن ۲۰۰۳ در سال ۱۳۸۲ در کشور چین شده است.

آرت‌فرهای شرکت‌کرده نصرت‌الله مسلمیان

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

حراجی‌های شرکت‌کرده نصرت‌الله مسلمیان

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

آثار نصرت‌الله مسلمیان

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد