ادمان آیوازیان

Edman Ayvazyan

ویرایش اطلاعات

ادمان آیوازیان

متولد ۱۳۱۰، تهران، ایران

تحصیلات

لیسانس معماری ام بی ای انگلستان ۱۳۴۲

بیوگرافی

ادِمان آیوازیان (۱۳۹۹-۱۳۱۰) از هنرمندان مشهور ایرانی ارمنیِ قبل از انقلاب بود. نقاشی را از سیزده سالگی شروع کرد و در شانزده سالگی موفق به دریافت جایزهٔ نخست مسابقهٔ بین‌المللی نقاشان جوان تهران شد. نه سال بعد جایزهٔ فرهنگ و هنر دو سالانهٔ تهران را از آن خود ساخت و در پی آن برای شرکت در دو سالانهٔ ونیز منتخب شد. آیوازیان نقاشی را در فرهنگستان هنرهای زیبای رم و معماری را در انگلستان فرا گرفت. طراحی و نظارت بر اجرای «هتل گاجره» و «دبیرستان ارمنی طوماسیان» از نخستین کارهای او پس از بازگشت به ایران بود. از آثار دیگر اِدمان می‌توان به طراحی داخلی مسجد فرودگاه ریاض، نقاشی دیواری سالن انتظار فرودگاه جده، نقاشی دیواری برای موزهٔ ملی عربستان و طراحی موزاییک برای مسجد جامع عمان اشاره کرد.
آیوازیان در طراحی کتیبه‌های خط ثلث و کوفی و کاشیکاری‌های مساجد عربستان، کویت و عمان از نقاشی اسلامی و ایرانی تأثیر پذیرفته است.
او تنها هنرمند ایرانی است که به عضویت «انجمن سلطنتی نقاشان رنگ روغن انگلستان» پذیرفته شده است. آثار آیوازیان در مساجد، کلیساها، موزه‌ها و بسیاری از اماکن عمومی و مجموعه‌های شخصی از جمله «موزهٔ سنت لازار» ونیز و همچنین موزهٔ آرام خاچاطوریان ایروان نگهداری می‌شود.آیوازیان در دوره‌ی اول نقاشی‌هایش تحت تاثیر رئالیسم روسی قرار داشت و از مناظر طبیعی، بازارها، صحنه‌های زندگی روستانشینان ارمنی و گه‌گاه تک‌چهره نقاشی می‌کرد.


وی در تاریخ ۶ فروردین ۱۳۹۹ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

حراجی‌های شرکت‌کرده ادمان آیوازیان

در حال بارگذاری تصاویر loading
Boatyard II
۱۳۸۰ | Boatyard II
فروش‌نرفته
loading

آرت‌فرهای شرکت‌کرده ادمان آیوازیان

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

آثار ادمان آیوازیان

در حال بارگذاری تصاویر loading
Boatyard II
۱۳۸۰ | Boatyard II
68.6×50.8 سانتی‌متر
loading

مجله

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
loading

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
loading
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد