کامبیز درم‌بخش

Kambiz Derambakhsh

ویرایش اطلاعات

کامبیز درم‌بخش

متولد ۱۳۲۱، شیراز، ایران - فوت ۱۴۰۰

تحصیلات

فارغ التحصیل هنرستان هنرهای زیبای تهران

بیوگرافی

کامبیز درم بخش طراح، کاریکاتوریست و گرافیست پرکار ایرانیست که ۵۵ سال همکاری مستمر با مطبوعات صاحب نام ایران و جهان داشته است. او همچنین برادر کیومرث درم‌بخش بود که جوایز بین‌المللی معتبری را از آن خود کرد. او فارغ‌التحصیل هنرستان هنرهای زیبای تهران بود و از ۱۴ سالگی همکاری خود را با نشریات ایرانی از جمله توفیق آغاز کرد و فعالیت خود را با همکاری با دیگر مطبوعات داخلی و خارجی از جمله نیویورک تایمز، اشپیگل و نبل اشپالتر ادامه داد. او بیش از ۶۰ سال با مطبوعات داخلی و خارجی معتبر همکاری داشت. او سابقه تدریس به عنوان استاد کاریکاتور در دانشگاه تهران را دارد و داور مدعو چند نمایشگاه بزرگ بین المللی کاریکاتور نیز بوده است.

کامبیز درم‌بخش در سال ۱۳۹۳ نشان شوالیه را از سفارت فرانسه دریافت کرد. او نخستین هنرمند هنرهای تجسمی ایران است که موفق به اخذ این جایزه شد. 

درم بخش بیش از ۵۰ نمایش انفرادی در داخل و خارج از ایران برگزار کرد و در ۲۰۰ نمایش گروهی حضور داشت و برنده جایزه اول از بزرگ ترین و معتبرترین مسابقات بین المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل، یوگسلاوی و چندین جایزه بین المللی دیگر نیز می باشد.

آثار کامبیر درمبخش در موزه‌های معتبری چون موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگستان هنر خانه صبا، کتابخانه ملی، مان هنر نو، موزه سندیکای گرافیست‌های ایران، موزه آوینیون پاریس، موزه کاریکاتور بازل در سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هیروشیما در ژاپن، موزه ضد جنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور استانبول در ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداری شهر فرانکفورت آلمان نگهداری می‌شود. 

کتاب های کامبیز درمبخش در زمینه‌های متعدد تصویرسازی و کاریکاتور تاکنون به چاپ و انتشار رسیده است. از جمله: بدون شرح «ایران»، دفتر خاطرات فرشته ها «ایران»، کتاب کامبیز «ایتالیا»، کتاب های مشترک طنز اندیشان امروز ایران، طنز اندیشان امروز ایران در خارج از کشور، میازار موری که دانه کش است، المپیک خنده، سمفونی خطوط، اگر داوینجی مرا دیده بود و چندین کتاب در حال انتشار دیگر.
درم بخش در زمینه تبلیغات هم فعالیت داشته از جمله: طراحی روی جلد کتاب، تصویرگری کتاب کودک، پوستر، فیلم کوتاه، کارت پستال، تقویم و ...

این هنرمند گرانقدر در آبان سال ۱۴۰۰ به دلیل ابتلا به ویروس کووید-۱۹، در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

 

حراجی‌های شرکت‌کرده کامبیز درم‌بخش

در حال بارگذاری تصاویر loading
بدون عنوان از مجموعه پاپ آرت‌های قجری
۱۳۹۹ | بدون عنوان از مجموعه پاپ آرت‌های قجری
۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان
Pan Am Chez Michel Restaurant
Pan Am Chez Michel Restaurant
فروش‌نرفته
بدون عنوان
۱۳۹۳ | بدون عنوان
۳۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
بدون عنوان
۱۳۹۶ | بدون عنوان
۳۶۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
loading

آرت‌فرهای شرکت‌کرده کامبیز درم‌بخش

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

آثار کامبیز درم‌بخش

در حال بارگذاری تصاویر loading
بدون عنوان از مجموعه پاپ آرت‌های قجری
۱۳۹۹ | بدون عنوان از مجموعه پاپ آرت‌های ق ...
100×100 سانتی‌متر
بدون عنوان
۱۳۹۶ | بدون عنوان
136×87 سانتی‌متر
۱۳۹۵
41×29 سانتی‌متر
۱۳۹۵
41×29 سانتی‌متر
loading
نمایش بیشتر

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
loading
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد