منوچهر یکتایی

منوچهر یکتایی

Manouchehr Yektaei

ویرایش اطلاعات

منوچهر یکتایی

متولد ۱۳۰۱، تهران، ایران

تحصیلات

تحصیل در رشته نقاشی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران
تحصیل در مدرسه عالی هنرهای زیبای بوزار

بیوگرافی

منوچهر یکتایی از نقاشان پیشگام در هنر نوگرای ایران می باشد. او پس از تحصیلات در تهران، در پاریس و نیویورک تحت آموزش قرار گرفته است. اغلب آثار وی فیگور و طبیعت بی جان است و با ضربه قلم های خشن و رنگ بسیار حجیم نقاشی شده اند. آثار او سمت و سویی اکسپرسیونیسم و آبستره دارد.
مسیر زندگی این نقاش را به راحتی از درون کارهای وی می توان شناخت . در ایران ، ساختار اسلامی تصویر ، در پاریس فضای آزاد و پر از انگیزه این شهر و در آخر هم نیویورک و جو هیجان آور و پر از هیاهوی آن ، جملگی در تکوین آثار یکتایی موثر بوده اند. زندگی اش از درون سه فرهنگ ایران ، فرانسه ، و آمریکا شکل گرفته است. زندگی در بین سه فرهنگ مختلف ، آشنایی با مدرنیسم نیویورک و بودن در آن فضا ، همه و همه برای وی شرایط بسیار خاصی را به عنوان یک نقاش پدید آورد. بسیاری او را عضو و حتی از اعضاء موسس مکتب نیویورک به حساب می آورند.
با وجود تمامی این الهامات و فضاهای هنری مناسب ، یکتایی سعی داشت همواره فرهنگ ایرانی (فارسی) را در آثارش و یا حداقل در ذهنش حفظ کند.

نمایشگاه های متعددی از آثارش را برپا کرده است. در اواسط دهه ۱۹۵۰ میلادی او هم یکی از کسانی بود که کارهایش را در نمایشگاه های گروهی اولیه نقاشان اکسپرسیونیسم انتزاعی در گالری "استیل" در کنار آثار نقاشانی مانند دکونینگ، پولاک، نیومن و کلاین به نمایش گذاشت.
او سر انجام در آبان سال ۱۳۹۸ در آمریکا درگذشت.

آرت‌فرهای شرکت‌کرده منوچهر یکتایی

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

حراجی‌های شرکت‌کرده منوچهر یکتایی

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

آثار منوچهر یکتایی

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد