منوچهر یکتایی

منوچهر یکتایی

Manouchehr Yektaei

ویرایش اطلاعات

منوچهر یکتایی

متولد تهران، ایران

بیوگرافی

منوچهر یکتایی متولد  ۱۳۰۱ در تهران است.
او تحصیلات در رشته نقاشی را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران گذرانده و سپس در پاریس و نیویورک تحت آموزش قرار گرفته است و نمایشگاه های متعددی از آثارش را برپا کرده است.

یکتایی را از نقاشان پیشگام در هنر نوگرای ایران می شناسند. زندگی اش از درون سه فرهنگ ایران ، فرانسه ، و آمریکا شکل گرفته است.
مسیر زندگی این نقاش را به راحتی از درون کارهای وی می توان شناخت . در ایران ، ساختار اسلامی تصویر ، در پاریس فضای آزاد و پر از انگیزه این شهر و در آخر هم نیویورک و جو هیجان آور و پر از هیاهوی آن ، جملگی در تکوین آثار یکتایی موثر بوده اند.

با این حال، پیشرفت یکتایی مسیر خطی و رو به رشدی را طی نمی کرد . زندگی در بین سه فرهنگ مختلف ، آشنایی با مدرنیسم نیویورک و بودن در آن فضا ، همه و همه برای وی شرایط بسیار خاصی را به عنوان یک نقاش پدید آورد.
با وجود تمامی این الهامات و فضاهای هنری مناسب ، یکتایی سعی داشت همواره فرهنگ ایرانی (فارسی) را در آثارش و یا حداقل در ذهنش حفظ کند.

یکتایی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه تهران به پاریس رفت و در مدرسه عالی هنرهای زیبای بوزار درس خواند. سپس به نیویورک رفت.
در اواسط دهه ۱۹۵۰ میلادی او هم یکی از کسانی بود که کارهایش را در نمایشگاه های گروهی اولیه نقاشان اکسپرسیونیسم انتزاعی در گالری "استیل" در کنار آثار نقاشانی مانند دکونینگ، پولاک، نیومن و کلاین به نمایش گذاشت.
بسیاری او را عضو و حتی از اعضاء موسس مکتب نیویورک به حساب می آورند.

منبع

آثار منوچهر یکتایی

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد