غلامحسین امیرخانی

غلامحسین امیرخانی

Gholamhossein Amirkhani

ویرایش اطلاعات

غلامحسین امیرخانی

متولد ۱۳۱۸، طالقان، ایران

بیوگرافی

 غلامحسین امیرخانی، از هنرمندان و خوشنویسان معاصر ایران است.خانواده امیرخانی پس از گذراندن کلاس اول، به تهران منتقل می شوند. علاقه مندی به هنر و خوشنویسی او مشهود و بارز شده است تا اینکه در سال ۱۳۳۸ به صورت حرفه ای به سمت خوشنویسی گرایش پیدا می کند و با مرحوم «استاد سید حسین میرخانی» و انجمن خوشنویسان ایران آشنا می شود. وی از شاگردی تا عضو هیات موسس، استاد تمام و مدیریت انجمن خوشنویسان ایران پیش می رود و تا کنون هزاران خوشنویس را توسط خود و شاگردانش تربیت کرده است. وی همزمان با تدریس و برگزاری نمایشگاه های متعدد داخلی و خارجی، تالیف کتابهای آموزش خط و خوشنویسی کتب بسیاری از نویسندگان و شاعران نامی را نیز در کارنامه دارد. استاد امیرخانی علاوه بر نشان درجه یک فرهنگ و هنر ایران، نشان شوالیه ادب و هنر فرانسه و عنوان چهره ماندگار، اخیرا از طرف وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی به عنوان گنجینه زنده بشری در خط نستعلیق در فهرست ملی «نادره کاران،حاملان میراث فرهنگی ناملموس» دست یافته است.

او در نگارش خط نستعلیق از ریز و درشت دستی قوی و مهارتی فوق العاده دارد. بسیاری او را برترین نستعلیق نویس حال حاضر میدانند. امیرخانی از سال ۱۳۴۰ در اداره کل هنرهای زیبا در وزارت فرهنگ و هنر سابق (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز) به سمت خطاط استخدام شد. از مشاغل دیگر وی می‌توان به مدیریت و ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، مدیریت فرهنگسرای ارسباران (هنر) و ریاست شورای عالی خانه هنرمندان ایران اشاره کرد. امیرخانی در انجمن خوشنویسان ایران به کار تعلیم خط به خوشنویسان و اساتید دیگر مشغول است. از ایشان به جهت خدمات ارزشمند فرهنگی و هنری قدردانی شده و تحت عنوان پیشکسوت خط نستعلیق از جمله چهره‌های ماندگار شناخته شده‌است. غلامحسین امیرخانی دهها نمایشگاه انفرادی و گروهی در خارج و داخل کشور داشته‌است. از جمله نمایشگاههایی در انگلستان، فرانسه، پاکستان و سوریه. در سال ۱۳۸۸ برای بار دوم، نشان درجه یک فرهنگ و هنر از طرف رئیس‌جمهور وقت دریافت کرد. در سال ۱۳۹۵ مدال ادب و هنر فرانسه درجه شوالیه، در سفارت فرانسه به او اهدا شد.

آرت‌فرهای شرکت‌کرده غلامحسین امیرخانی

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

حراجی‌های شرکت‌کرده غلامحسین امیرخانی

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

آثار غلامحسین امیرخانی

در حال بارگذاری تصاویر loading
اثر مرتبط یافت نشد.
loading
نمایش بیشتر

مجله

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد