کالیگرافی جایگزین 3

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۲ تا سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۲

بیانیه

 در چند سال اخیر برخی از هنرمندان خوشنویس تحت تاثیر کارویژه ی خلاقه ی کالیگرافی -در دیگر زمینه های تجسمی- آزمون و پویش های تازه ای را چه در حوزه محتوا و چه در ریخت آغاز کرده اند و عموما آنچه از رهاورد آن ها ایفاد شده، مبتنی بر نوعی استفاده غیر متعارف خط در مدیوم هایی ست که پیش از این جسارت استفاده از آن ها در سوابق کالیگرافی مدرن ایران دیده نشده است. ممکن است دامنه ی این تجربیات در مقایسه با تحولاتی که در نقاشی و مجسمه شاهدش بوده ایم چندان ساختارشکن محسوب نشود اما اگر روحیه ی سترون و محافظه کار جامعه ی درگیر با خوشنویسی را بشناسیم، ابعاد دگرگون کننده ی این جریان نو را با تامل افزون تری خواهیم نگریست.

نخستین مجموعه گروهی کالیگرافی جایگزین دی ماه 1390 در گالری هما به نمایش درآمد؛ هدف از چینش نفرات در آن سری، معرفی آثاری بود که کوشش خود را معطوف به ابعاد غیر تزئینی خط- نوشته کرده و گسترش فاهمه ی  خط- نقاشی را در بستر معاصر دنبال می کردند؛ مجموعه ای که در سال بعد در آرت فر وین نیز به نمایش درآمد.
نسخه ی سوم کالیگرافی جایگزین با قطعاتی از علیرضا آستانه، محمد بزرگی و بابک رشوند به هنرمندانی پرداخته که جملگی از جهان کالیگرافی کلاسیک آمده اند اما نتایج دگردیسی نقاشی- نویسه هاشان کاملن مسیردیگرتری پیش گرفته است.
 

آثار نمایشگاه

در حال بارگذاری تصاویر
اثر مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.

مجله

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.

اطلاع

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد