کرنش به حافظ

چاپ دستی

جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ تا يكشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

بیانیه

نمایش مجموعه «کرنش به حافظ» گونتر اوکر در بنیاد لاجوردی

بنیاد لاجوردی منتخبی از آثار چاپی گونتر اوکر، هنرمند معاصر آلمانی را به نمایش گذاشته است. در این رویداد، 50 اثر از مجموعه‌ی چاپ‌های اوکر نمایش داده شده، که بخشی از این آثار از مجموعه «کرنش به حافظ» انتخاب شده است. این مجموعه آثار با استفاده از تکنیک‌های مختلف چاپ‌ شامل لیتوگرافی، سیلک اسکرین، حکاکی روی چوب و چاپ نقش برجسته خلق شده است. مجموعه «کرنش به حافظ» آثاری را در برمی‌گیرد که اوکر با الهام از غزلیات حافظ خلق کرده است. اهمیت کار اوکر در استقبال از میراث ادبی ایران و پذیرندگی فرهنگی دیگر است. بنیاد لاجوردی نیز با برپایی این نمایشگاه از این رویداد فرهنگی حمایت کرده است. 

گونتر اوکر در سال ١٩٣٠ در آلمان شرقى در خانوادهاى روستایى و کشاورز متولد شد. سالهاى نوجوانىاش همزمان با جنگ جهانى دوم بود. تجربه‌ی جنگ، خشونت و ویرانی ناشی از آن، تأثیری عمیق بر روح او بر جای گذاشت. در جوانى گرایش‌های سیاسىاش او را راهى آلمان غربى کرد. در شروع دهه 60 میلادی به اتو پینه و هاینس مایک در گروه هنری «صفر» (زیرو) پیوست. اوکر همراه گروه «صفر» که جریانی پیشرو پس از جنگ ‌جهانی دوم در آلمان بود، راه هنر را از نقاشی سنتی به سوی هنری رهنمون ساختند که از مواد، رسانه‌ها و تکنیک‌های نو بهره می‌جست. اوکر در حال حاضر یکی از مهمترین هنرمندان معاصر و سرشناس آلمانی است و آثارش با قیمت‌های میلیون یورویی در حراجی‌ها فروخته می‌شود. او در سال ۲۰۱۴ میلادی به عنوان هنرمند برتر کشور آلمان برگزیده شده است. یکی از ویژگی‌های این هنرمند، گرایش او به برگرفتن مفاهیم از حوزه‌های گوناگون فرهنگی و وارد‌کردن آن‌ها به جهان آثار خود است، او این تمهید را به شیوه‌ای برای اندیشیدن در مورد خود هنر تبدیل کرده است.

هنرمندان نمایشگاه

آثار نمایشگاه

در حال بارگذاری تصاویر

مجله

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.

اطلاع

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد