مکان عمومی

عکس

جمعه ۱ مرداد ۱۳۹۵ تا چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵

بیانیه


جاندارانى که بر روی کره ى زمین زندگى می کنند ، از هر گونه و دسته اى که باشند، عموماً داراى عواطف و احساسات مشترکى هستند که نسبت تنگاتنگى با اندازه مغز و چگونگى زیست شان دارد . نوع زیست هر جانورى در شکل ابراز احساس، عشق ورزى ، خشونت، محبت و ارتباط آن با جهان پیرامونش تاثیر مستقیمى دارد. در کنار همه این موضوع ها قلمرو هم اهمیت مهمى دارد .| در میان جانداران دریایى موجودى به نام "دلفین" وجود دارد که داراى ویژگى هاى خاصى ست . آنها پس از آمیزش حامله  شده و زمانى که بچه دار شدند به وسیله ى شیر آنها را تغذیه می کنند. این آبزى طى میلیون ها سال به زندگى در آب عادت کرده است . قوتِ غالب این جانور را ماهى و سرپایان تشکیل می دهد. | دلفین ها به دلیل اینکه مغز متفاوتی نسبت به دیگر پستانداران دریایى دارند می توانند اتفاقات را در حافظه ی کوتاه مدت و بلند مدت خود ذخیره کنند،این توانایى دلفین ها را به موجودات اجتماعى تبدیل کرده به گونه اى که آنها در گروه هایى با جمعیت های گوناگون زنــــــــــدگی مى کنند. زندگی گروهى و تشکیل جمعیت دلفین ها برآمده از نیاز آن ها برای کم کردن احتمال شکار توسط مهاجمان "دشمن" است . دلفین ها همچنین نشانه هایی از "فرهنگ" در میان خود نشان می دهند . آنها گاهى اوقات موجودات پرخاشــــــــگری می شوند ، آنهم به این دلیل که در پی بدست آوردن "جنس مخالف" از گروه های دیگر هستند.اغلب دلفین ها چندهمسر هستند . اندام های تناسلى دلفین ها در بخش زیرین و انتهای بدنشان قرار دارد . آمیزش جنسی دلفین ها از چسباندن شکم به شکم انجام شده و طی مدت زمان کوتاه ممکن است چندبار تکرار شود . | یــــــــکی از مهمترین رفتارهاى دلفین ها، خودکشى مشکوک آنهاست . نظریه هاى مختلفى از جمله افسردگى، تغییر نســــــــل توسط دلفین های پیر،آلودگى آب دریا ها،تردد بیش از حد کشتى هاى نظامى و غیر نظامى و دلایل غیر علمى زیادی برای توجیه پدیده ى خود کشى  این موجود ارائه شده است . نکته ى حائز اهمیت مرگ دلفین ها این است که آنها نه زنده بلکه مرده به ساحل می رسند، آنچه قطعى بنظر می آید انقراض نسل دلفین هاســـــــــــت، اما دانشمندان تاریخ معینى را اعــــــــــــلام نکرده اند 

 


نمایشگاه عکس مکان‌عمومى، مجموعه مشترک مرتضى نیک‌نهاد و بهنام ذاکرى، یکم مردادماه در گالرى طراحان آزاد تهران گشایش می‌یابد.
در بخشى از استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «جاندارانى که بر روی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند، از هرگونه و دسته‌ای که باشند، عموماً دارای عواطف و احساساتِ مشترکى هستند که نسبتِ تنگاتنگى با اندازه‌ی مغز و چگونگى زیست‌شان دارد. نوعِ زیستِ هر جانوری، بر شکل ابرازِ احساس، عشق‌ورزی، کینه‌توزی، خشونت، محبت و ارتباط آن با جهان پیرامونش تأثیر مستقیمى دارد.»
نیک‌نهاد در خصوص مراحل شکل‌گیری و تولید این مجموعه می‌گوید: «مجموعه‌ی مکان عمومى محصول ایده‌ی مشترکى بود که تولید آن را به همراه بهنام ذاکری در پاییز سال ٩٣ آغاز کردیم و در زمستان ٩۴ به اتمام رساندیم و پس‌ازآن به گالرى طراحان آزاد ارائه و مقرر شد که این مجموعه به مدت یک هفته در معرض دید مخاطبان قرار گیرد.»
بهنام ذاکری درباره‌ی این مجموعه می‌گوید: «ثبت عکس‌های این مجموعه را عبدالحسین رضوانی انجام داده است و تعدادی از بازیگران تئاتر و علاقه‌مندان در این مجموعه حضور دارند.»

گشایش: جمعه، یکم مردادماه ۱٣٩۵، ساعت ١۶
نمایشگاه تا ششم مرداد هرروز از ساعت ١۶ تا ٢٠ ادامه دارد.
نشانی: تهران، میدان فاطمی، میدان گل‌ها، میدان سلماس، شماره ۵ تلفن: ۸۸۰۰۸۶۷۶

آثار نمایشگاه

در حال بارگذاری تصاویر

مجله

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد