نمایشگاه نقاشی نوید فرد

نقاشی

جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ تا دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

بیانیه

مجموعه آثار سیاه و سفید من یک سرى کارهاى تجربى هستند که با اکریلیک و زغال بین سالهاى 1393 تا 1395 خلق شده‌اند. اکثر این نقاشى‌ها در حال و هواى آبستره -فیگوراتیو هستند. پیدایش این مجموعه از ابتدا با تعیین موضوع خاصى آغاز نشده و این اولین بار است که در زندگى شخصى‌ام احساس کردم که کمى باید از چهار چوب‌هاى هنرى فاصله بگیرم و اجازه دهم که ناخودآگاهم با تکنیک‌ها و شگفتى‌هاى تجربى کار کردن دست به دست هم داده و آثارى متفاوت را خلق کنند. اینکه این حس و حال من از کجا نشأت گرفته را باید از زندگى پرسید. بى‌تردید اتفاق‌هاى روزمره دنیاى شخصى‌ام در ارائه مفهوم تک تک کارها به شما بى نقش نبوده‌اند. براى پایان سخن شاید بی‌ارتباط نباشد اگر دست به دامان بخشى از رباعیات عارف قرن چهارم و پنجم‌مان ابوسعید ابوالخیر شوم ...

هر چند ز کار خود خبر دار نى ام
بیهوده تماشاگر گلزار نى ام
بر حاشیه کتاب چون نقطه شک
بیکار نى ام اگر چه در کار نى ام ...

نوید فرد-بهار 96

Navid Fard - Painting Exhibition

نوید فرد، متولد 1357، نقاشی است که مى توان او را ازجمله اکسپرسیونیست هایی نام برد که در کارهایش از تلفتیق های فرم های انتزاعی و فیگوراتیو استفاده می کند. هدف او به تصویر کشیدن روابط متقابل انسان ها با یکدیگر و بالطبع با دیگر موجودات است. رفتارهای ویرانگر یا برعکس، سازنده آدمی وتاثیرشان بر طبیعت اطراف، همچنین انعکاسی از مسایل اجتماعی، سیاسی،تجارب زندگی شخصی و خاطرات را به وضوح می توان در آثارش مشاهده کرد. احساسات ناشناخته و پنهان افراد و تأثیر این حس ها بر دیگران نیز از جمله الهام های او برای شروع یک نقاشی تازه است. اوبرگزیده دوسالانه نقاشان ایالت انتاریو کانادا در سال 2014 بوده است.


روزنامه شرق / یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ١٣٩٦ / شماره ٢٨٦٣ / سال چهاردهم

نوید فرد در تازه ترین نمایشگاهش مجموعه آثار سیاه و سفیدى را ارائه کرده که قطعا این مجموعه نمایشگاه اخیرش را متفاوت تر کرده است. او درباره برگزارى این نمایشگاه توضیح مى دهد : " مجموعه کارهاى سیاه و سفید من یک سرى کارهاى تجربى هستند که با اکریلیک و زغال بین سالهاى ١٣٩٣ تا ١٣٩٥ کشیده شده اند .اکثر این نقاشى ها در حال و هواى آبستره -فیگوراتیو مى باشند .پیدایش این مجموعه از ابتدا با تعیین موضوع خاصى آغاز نشده . این اولین بار است که در زندگى شخصى ام احساس کردم که کمى باید از چار چوب هاى هنرى فاصله بگیرم و اجازه دهم که ناخودآگاهم با تکنیک ها و شگفتى هاى تجربى کار کردن دست به دست هم داده تا آثارى متفاوت را خلق کنند. اینکه این حس و حال من از کجا نشأت گرفته را باید از زندگى پرسید. بى تردید اتفاق هاى روز مره دنیاى شخصى ام در ارائه مفهوم تک تک کارها به شما بى نقش نبوده اند. شاید براى پایان حرفهایم بى ربط نباشد اگر دست به دامان بخشى از رباعیات عارف قرن چهارم و پنجم ابوسعید ابوالخیر شوم و این متن را با شما قسمت کنم ...هر چند ز کار خود خبر دار نى ام / بیهوده تماشاگر گلزار نى ام / بر حاشیه کتاب چون نقطه شک / بیکار نى ام اگر چه در کار نى ام "

فرد در گفت‌وگو با «شرق» درباره چرایی نمایش کارهای سیاه‌وسفید گفت: «حدودا یکی، دوسال است که کارهای تجربی سیاه‌ وسفید انجام می‌دهم و چیزی نزدیک به ٣٠٠ مدل به این شیوه کار کردم و گلچینی از این کارها در نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شد».او ادامه داد: «این آثار تجربی است و با زغال اکریلیک و پاستل گچی کار شده اند و خوشبختانه استقبال از این نمایشگاه بسیار خوب بود و بازتاب‌های بسیار خوبی داشت».


فرد در بخش دیگری از صحبت‌هایش افزود: «در بین آثار سیاه‌وسفید این نمایشگاه، تنها یک اثر رنگی وجود داشت که اتفاقا این اثر هم سیاه‌وسفید بود که کمی رنگ به آن اضافه کردم و جالب اینجاست که اکثر مردم فکر می‌کنند این اثر با دیگر آثار متفاوت است، اما قطعا به‌زودی نمایشگاه دیگری خواهم داشت که سبک‌وسیاق دیگری خواهد داشت و موضوع خاص‌تری را نمایش مى دهد». نوید فرد، متولد ١٣٥٧ است. می‌توان او را از جمله اکسپرسیونیست‌هایی دانست که در کارهایش از تلفیق فرم‌های انتزاعی و فیگوراتیو استفاده می‌کند. هدف او به‌تصویرکشیدن روابط متقابل انسان‌ها با یکدیگر و بالطبع با دیگر موجودات است. رفتارهای ویرانگر یا برعکس، سازنده آدمی و تأثیرشان بر طبیعت اطراف، همچنین انعکاسی از مسائل اجتماعی، سیاسی، تجارب زندگی شخصی و خاطرات را به‌وضوح می‌توان در آثارش مشاهده کرد. احساسات ناشناخته و پنهان افراد و تأثیر این حس‌ها بر دیگران نیز از جمله الهام‌های او برای شروع یک نقاشی تازه است. او برگزیده دوسالانه نقاشان ایالت انتاریوی کانادا در سال ٢٠١٤ بوده است.

عکس هایی از نمایشگاه و آثار نوید فرد:

هنرمندان نمایشگاه

آثار نمایشگاه

در حال بارگذاری تصاویر
نمایش بیشتر

مجله

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد