ترسمو بخور، اسممو بجو

جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تا دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷

بیانیه

 

رسمو بخور، اسممو بجو

 

گالری دلگشا با افتخار سومین نمایشگاه انفرادی رعنا دهقان را با نام « ترسمو بخور، اسممو بجو » برگزار می‌کند.

اشیای آشنا در آثار رعنا دهقان از دنیای مشترک تصویرها خارج شده و در زبان مبهم هنرمند بدل به ابزاری برای بیان شخصی می‌شوند که با وجود دستکاری هنرمند هنوز سرنخ هایی از واقعیت دارند.

ساختن این آثار از زندگی پس از مرگ اشیاء آغاز می‌شود. اشیاء حالت پس از تولید خود را از دست می‌دهند و از نو تبدیل به متریال می‌شوند. آنها از پذیرفتن تعریف معمول و حالت تعریف شده خود سر باز می‌زنند و هر شیء در آن واحد می‌تواند شیء دیگری باشد. ساختار و کاربرد خود را از دست بدهد، دستکاری شود، دفرمه شود و بارها و بارها تکرار شود تا معنی خود را از دست بدهد. به عبارتی شیء همواره در حال تغییر است.

مداخله وسواس گونه هنرمند در این اشیاء با بازی کردن با عیب و نقص همراه است. اشیاء از قصد آسیب دیده و با سطوحی مخدوش ارائه می‌شوند. مجسمه‌های شکسته ای که با دخل و تصرف، سرهم بندی شده‌اند. گوشی که جدا از سر انسان سر کوچکی را دربر گرفته است یا اسب سکه ‌ایِ متحرک بریده شده ای که با مَخمَل پوشانده شده است.

کارهای دهقان در اتصالی بین قدیم و جدید، آنالوگ و دیجیتال، نوستالژی و نگاه به آینده شکل می‌گیرد. ابداع لحظه ای این اشیا در این موقعیت های متضاد شرایطی را رقم می‌زند که در آن شگفت انگیز، معمولی و افسانه‌ای، روزمره می‌شود.

در این تردید و دودلی قدرتی نهفته است که از این اشکال آسیب دیده و سرهم بندی شده واقعیتی دیگر رقم می‌زند.

او در نمایشگاه‌ها و پروژه‌های مشترک متعددی در ایران و کشورهای دیگر شرکت کرده است.

هنرمندان نمایشگاه

آثار نمایشگاه

در حال بارگذاری تصاویر
اثر مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.

مجله

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد