آوازخوان و گربه هایش

نقاشی

جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ تا چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷

بیانیه

آوازخوان و گربه هایش

دلگشا با افتخار مجموعه‌ی جدید نقاشی ‌های نیاز باباتبار به نام «آوازخوان و گربه‌هایش» به نمایش میگزارد. در نقاشی‌ های جدید باباتبار با فیگورهایی روبه‌رو می‌شویم که گویی بی حرکت و راکد چشم به انتظار مهمانی نشسته ‌اند. احساسی که تشعشع شبح ‌وار این نقاشی‌ها در ما بیدار می‌کند، روایت از این دارد که چیزی بیان‌نشده زندگی این سوژه‌ها را تسخیر کرده است. سوژه‌ها تعریف‌شده و بسیار دقیق هستند اما هیچ‌گاه روایت خود را به پایان نمی ‌برد. آن‌ها مخاطب را ترغیب می‌کنند تا به دنبال ارتباطات ناپیدای خود بروند، اما در نهایت به توضیح و توصیف جوانبی از آن‌ می‌پردازند که کمکی در پیش‌برد این امر نمی‌کند.
از طرفی دیگر، طبیعتی که این افراد در آن قرار گرفته‌اند رام و در حد یک پس‌زمینه خنثی و کاربردی به نظر می‌رسد و چیزی از «طبیعت در منطق عکس یادگاری» را به یاد می‌آورد. به عبارتی، محیط در خدمت شخصیت‌ها، تضعیف شده است. با این وجود، در یکی از این نقاشی‌ها نیم‌تنه‌ی پسر جوانی تصویر شده است که ضربات قلم گیاه-مانند به تمامی بدنش را مانند خالکوبی دائمی پوشانده شده است. (با دنبال‌کردن دست طبیعت)
باباتبار شکل‌دادن به این قلمرو را جایی میان آزادی ظاهری ضرب قلم‌های امپرسیونیستی و ساختن یک فضای حسی ملموس، دنبال می‌کند. تصویر پردازی قهرمان ‌پرورانه‌ (ترکیب‌بندی‌های مرکزی) و پرش‌های سورئالیستی این نقاشی‌ها فضایی را میان واقعیت و رویا رقم می‌زند. پالت او از رنگ‌های با نشاط و نسبتاً گرم به سمت خاموشی خاکستری‌ها می‌رود. این تغییرات با ظرافت تمام آن شیرینی و سهل‌الوصول بودن تصویری را به سمت غم و انزوا می‌برد. هر تصویر تاریخچه کوچکی از آن خود دارد که انزوایی مشترک را به تصویر می کشد ‌. “آواز خوان و گربه هایش“ دومین نمایش انفرادی او در دلگشاست.

هنرمندان نمایشگاه

آثار نمایشگاه

در حال بارگذاری تصاویر

مجله

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر
مطلب مرتبط با نمایشگاه یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد