;

احتمال تجربه‌پذیری زندگی حقیقی

نمایشگاه انفرادی

جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹ تا چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹

هنرمندان نمایشگاه

بیانیه

هیچ تجربه‌ی اصیلی وجود ندارد و همه چیز به محاق رفته است. مجید بیگلری در نمایش «احتمال تجربه‌پذیری زندگی حقیقی»، بی‌پروا به مفهوم تجربه، آن را همچون ویرانه‌ای می‌خواند که به درستی قابل روایت نیست و ریخت تخیل و احتمال درآمده است. «احتمال تجربه‌پذیری زندگی حقیقی» در چند شکلِ پیوسته ساخته و پرداخته شده که  همه بر پایه‌ی دریافت‌های شخصی هنرمند از دنیای بیرونی، حوادث و واقعیت‌ها با چاشنی خیال صورت گرفته است: سه جعبه و دو استند با شبه‌پرچم‌های آویخته؛ ده سازه که در آن‌ها احتمال آبادی یا ویرانی چند آشیانه از اصابت شی‌ای خارجی بررسی شده؛ سه سازه به نام‌های «خون»، «خاکستر» و «درخت» که بر هریک کتاب‌هایی مدفون در خروارِ پارافین مستقر شده؛ و ضبط و مستندسازی چند مدرک که مهروموم‌شده با پارافین بر دیوار نصب شده‌اند.
«احتمال تجربه‌پذیری زندگی حقیقی» حلقه‌ای جدید در زنجیره‌ی فکری و مسیر هنری بیگلری است و در ادامه‌ی مجموعه‌ی «سوگواری» با چشم‌افزاری بسیط شکل گرفته. برخلاف مجموعه‌های قدیم‌ که خمیرمایه‌ی هر تکه‌اثر با نگاه انتزاعی به واقعیت‌های ازسرگذشته، رویدادهای شخصی و جمعی و لحظه‌های خبرساز ساخته می‌شد، حالا هر تکه‌اثر بر اساس تخیل، احتمال و نقش اقبال در شکل‌گیری رویدادهای گذشته و آینده بنا شده است. در این مجموعه، روایت‌هایی که گفته و تصویرهایی که دیده نشده حالا به عنوان واقعیت‌هایی روشن مجسم شده‌اند. در این شیوه‌ی تجسم، نقش مواد و مصالح به‌کارگرفته‌شده نمادپردازانه (پرچم)، سوگوارانه‌ (پارافین) و هجوآمیز (کتاب) است و شکل سنتی آرشیو کردن اسناد و مدارک تاریخی مبتذل شمرده شده، چون روایتگر حقیقی غایب است.
آثار مجید بیگلری عمدتا  چندتکه و از گوشه و کنار خاطره‌ها و یادِ اتفاقات شخصی و جمعی ریشه گرفته و در قامت یادواره‌ها به جا مانده‌ است. مفهوم روایتگری و موقعیت روایتگر در مجموعه‌های پیشین بیگلری مثل «سوگواری»، «شهادت»، «نظر به درد دیگران» و «تجربه‌ی به‌هم ریختگی» منفعلانه و دستِ دو تلقی می‌شود، اما «احتمال تجربه‌پذیری زندگی حقیقی» کنش‌گرایانه روایت شده است.

آثار

در حال بارگذاری تصاویر loading
اثر مرتبط یافت نشد.
loading

نمای چیدمان

در حال بارگذاری تصاویر loading
تصویر چیدمان مرتبط یافت نشد.
loading

مجله

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
loading

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
loading

نمایشگاه‌های نزدیک

در حال بارگذاری تصاویر loading
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد