خطوط خودساخته

گردآوری: امیرعلی قاسمی

نمایشگاه گروهی

جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

بیانیه

خطوط خودساخته، پروژه‌ای از آرشیو ویدیویی پارکینگ و جامعه‌ی نیومدیا، به انتخاب امیرعلی قاسمی است که کارهای هفت هنرمند «لنز-محور» را، که هر یک ساکن گوشه‌ای از دنیا است، گرد هم می‌آورد. این پروژه در پاییز و زمستان ۱۳۹۹ در دو بخش پیاپی در گالری هینترلند، وین برگزار شد و اکنون با همکاری و مشارکت پروژه‌های آران در ایران به نمایش در می‌آید.

رویکرد تحقیق محور و نگاه منحصربه‌فرد هنرمندان پروژه در طرح روایت‌های خرد و کلان، کردوکار رسانه‌های جمعی، چگونگی بازنمایی دیگری و روند خاموشِ حاشیه‌سازی را به چالش می‌کشد و مرزبندی میان داستان شخصی و فضای صمیمی را با امر سیاسی – اجتماعی و فضای جمعی محو می‌کند.

استفاده از منابع مختلف، مانند بایگانی مطبوعات، تکه‌فیلم‌های پیداشده، مصاحبه‌های از پیش موجود در بایگانی‌های عمومی تا به‌کارگیری کلاژ و مدل‌های سه‌بعدی و قرارگیری آن‌ها در چشم‌اندازی چندوجهی سبب شده تا گهگاه شاهد انعکاس هم‌زمان افسانه و واقعیت‌هایی قطعه‌قطعه شده باشیم.

هرچند مهم‌تر آن است که دریچه‌ی لنز این هنرمندان خطوط مبهم و گریزان تبعیض و عادی‌سازی را ثبت می‌کند و همین ابهام موجود در تصورات ایشان، این امکان را فراهم کرده تا در عین نشان دادن آسیب‌پذیری نظام‌های موجود، از چنبره‌ی چرخه‌های نوستالژی بیرون آیند.

در آخر، خطوط ترسیم‌شده – چه پررنگ شوند و چه محو، چه نزدیک بیایند و چه دور شوند - به تصویرهایی فردی، طبیعی، سرگرم‌کننده و ترسناک تبدیل‌شده‌اند: ردپاهایی کمیاب که در قاب‌ها ثبت‌ شده‌اند.
از متن کاتالوگ به قلم امیرعلی قاسمی

آثار

در حال بارگذاری تصاویر loading
خیلی دور، خیلی نزدیک
۱۳۹۸ | سارا عباس نژاد
بوی خاک و درخت
۱۳۹۹ | نگار یغماییان
خانه ی سبز
۱۳۹۸ | آناهیتا حکمت
تلاشی برای خواندن مطبوعات غربی
۱۳۹۳ | نبراس هویزاوی
تلاشی برای خواندن مطبوعات غربی
۱۳۹۳ | نبراس هویزاوی
چگونه تاریخ را پشت سر بگذاریم و از هرروز زیستن دوباره ی آن امتناع کنیم؟
۱۳۹۹ | نبراس هویزاوی
چگونه تاریخ را پشت سر بگذاریم و از هرروز زیستن دوباره ی آن امتناع کنیم؟
۱۳۹۹ | نبراس هویزاوی
گردان
۱۳۹۹ | سونا صفایی سوره
loading
نمایش بیشتر

نمای چیدمان

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد