نمایشگاه گروهی عکس‌های اینستاگرام (بخش سوم)

گردآوری: پگاه بهروزفر

نمایشگاه گروهی عکس

جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵ تا دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵

بیانیه

روزی که والتر بنیامین اَصالتِ زیبایی‌شناسانه‌ی اثر هنری را در عصرِ بازتولیدِ مکرّرِ آن مورد تردید قرار می‌داد، نمی‌دانست که عصری هم فرامی‌رسد که تکثّرِ تولیدِ آثاری با عنوانِ هنر در جهانی مجازی و با سرعتی حتا خارج از مخیله‌ی انسانِ قرن بیستمی رخ خواهد داد؛ عصری که یک‌پای هر اتفاقی، از جمله هنر، در جهان مجازی گیر است. 
پروژه‌‌ی Direct vision، مواجهه‌ی واقعی با مجاز است؛ و مواجهه‌ای است دشوار. واقعی‌ترین ارتباط با هنرهای اینستاگرامی، با عرضه کردن آن‌ها در شکل نمایشگاهی و در گالری‌های شهری. در این منظر، قضاوتی هم اگر در میان باشد، از همان اصول نقد هنری در فضای واقعی پیروی می‌کند. گو این‌که در این شکل، مخاطب فرصت هم‌زمانْ بیش‌تری برای خود و قابی که مقابلش می‌ایستد قائل خواهد شد و این مکث اگر یک ثمره بیش‌تر برای او نداشته باشد، آن همان دقیق شدن و مقایسه‌ای‌ است که میان خود(وضعیتِ خود) و اثر می‌بیند. این مقایسه، به‌یقین، در برخورد «بیننده/ کاربرِ» فضای اینستاگرام با یک اثر، به این شکل رخ نمی‌دهد. می‌گوییم بیینده/ کاربر، چون هنوز معتقدیم فاصله‌ای هرچند اندک، وجود دارد میان تماشای گذرای یک پستِ اینستاگرامی میان هزاران پستِ قبل و بعدیِ آن و نظاره‌ی یک اثر هنری در یک گالری با شئونی که کمابیش آموخته‌ی آن شده‌ایم. به دیگر سخن، هدف این پروژه تنها بررسی رویکرد اینستاگرام و مواجهه‌ی آن با واقعیت در حوزه‌ی اجتماعی ایران است؛ نوعی مطالعه‌ی فرهنگی که بایستگی‌ و اهمیتش را از سیلِ فزاینده‌ی کاربرانش در ایران کسب کرده است.  و چه‌بسا که نتایجی که از اجرای این پروژه به‌دست خواهد آمد، توجهِ منتقدینِ این عرصه را به شکلی جدی‌تر از پیش به کارکردهای این قبیل رخدادها جلب کند.
در این پروژه از کیوریت با روشِ آرام استفاده شده است؛ روشی تدریجی و کاملن زمان‌مند. 

بخش‌های این پروژه شاملِ:
بخش نمایشگاه: 
عرضه‌ی آثار در قالب نمایشگاه، در شاخه های هنر عکاسی ، نقاشی ، ... و عکس‌نوشته‌ها و نیز در قالب پرفورمنس.  

بخش مطالعاتی _ پژوهشی:
  _ ارزیابی و تحلیل آمار موجود از کاربران اینستاگرامی در ایران؛
  _ بررسی الگوی رفتاری کاربران اینستاگرام در ایران و مقایسه آن با کاربران دیگر کشورها؛ 
  _  بررسی و آرشیو تحقیقات دانشگاهی که بر اساس اینستاگرام صورت گرفته.

نمایشگاه‌های Direct photo  قسمتی از پروژه  Direct vision است که در آن‌ها فقط عکس‌ها به نمایش در آمده اند .
در این نمایشگاه‌ها سعی بر این است، محیط صمیمانه و مطبوع حاکم بر فضا، بتواند پیوندی بین واقعیت و مجاز برقرار کند، تا این مواجهه به شکل واقعی‌تری صورت پذیرد.

دربخش سوم  Direct photo  عکس‌هایی از
جاوید تفضلی
ابوالفضل سلمان زاده
احمد حلبی ساز
جلال شمس آذران
علی فتحی
به نمایش در آمده‌اند .

آثار

در حال بارگذاری تصاویر loading
اثر مرتبط یافت نشد.
loading

مجله

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد