نمایشگاه شاهنامه نگاری

نمایشگاه گروهی

جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۳ تا سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۳

بیانیه

 ادبیات هر کشوری نشانگر فرهنگ آن است. شاهنامه فردوسی بی شک جزو آثار کم نظیر جهان است و در بین آثار حماسی موجود شاهکاری قابل توجه است. فردوسی با توجه به داستان هایی که از گذشته وجود داشته شکلی نوین به شاهنامه بخشید. توانمندی شاعرانه او در داستان پردازی و سرایش اسطوره ها بی شک یگانه است؛ در ادوار کهن هنر ایران شاهنامه همواره دستمایه هنرمندان هنرهای تجسمی بوده چه بسا منبع الهام برای سایر هنرها؛ از وجوه قابل توجه شاهنامه فردوسی اهمیت شاعر به تخیل پردازی است که از نکته های اساسی هنر به شمار می آید. آثار به جا مانده از نقاشانی که شاهنامه را  به تصویر کشیده اند اکنون گنجینه ای گرانبها برای ایران است. 

در این نمایشگاه سی هنرمند گرد هم آمده اند و بر اساس موضوعی از شاهنامه خلق اثر کرده اند که امید داریم در سال های آینده بتوانیم هنرمندان دیگر را دعوت کرده و در فضایی گسترده تر به نمایش بگذاریم.
زنده یاد استاد عربعلی شروه به ادبیات ایران عشق می ورزید. به خصوص برای شاهنامه ارزشی ویژه قایل بود و به هر کس که می رسید خواندنش را توصیه می کرد و باور داشت که زنده نگهداشتن ادبیات و رجوع به آن می تواند برای هنرمند منبعی غنی و بی بدیل باشد؛ ایشان معتقد بود شاهنامه مهجور مانده است و متاسفانه  بیشتر از اینکه جنبه های هنری آن مورد توجه قرار گیرد روایات تاریخی اش مورد توجه قرار گرفته است؛ ما امیدواریم با صرف زمانی اندک برای مطالعه و شناخت شاهنامه همت کنیم تا زوایای پنهان این اثر شگفت انگیز را کشف نماییم و در شناساندن آن به کودکان و جوانان گامی هرچند کوچک برداریم. در این راستا بنیاد شروه برای ترغیب هنرمندان عرصه تجسمی هر سال فراخوانی را تنظیم تا بر اساس داستانی از شاهنامه علاقمندان به طراحی بپردازند و در نمایشگاهی به دید علاقمندان گذاشته شود.
 

آثار

در حال بارگذاری تصاویر loading
اثر مرتبط یافت نشد.
loading

نمای چیدمان

در حال بارگذاری تصاویر loading
تصویر چیدمان مرتبط یافت نشد.
loading

مجله

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد