کار گِل

نمایشگاه انفرادی چیدمان

جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۳ تا جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۳

هنرمندان نمایشگاه

بیانیه

کار گِل
بابک گلکار
 
25 مهر – 23 آبان، 1393
مرکز هنرهای معاصر سازماناب – آب/انبار، تهران
افتتاحیه ی نمایشگاه و رونمایی از کتاب هنرمند: جمعه، 25 مهر، ساعت 3 بعدازظهر تا 10 شب
کیوریتور: الهام پوریامهر
 
مرکز هنرهای معاصر سازماناب – آب/انبار با افتخار چیدمان «کار گِل» اثر بابک گلکار، هنرمند ایرانی مقیم ونکوور، را در مهر ماه سال جاری برگزار می کند. همراه با افتتاح گالری جدید سازماناب، آثار در سه طبقه ی مرکز به نمایش در خواهند آمد.
«کار گِل»، نتیجه ی کاوش بنیادی بابک گلکار در چگونگی مصالحه و مذاکره ی فردِ انسان در هنگام مواجهه با سرکوب شدگی و ناامیدی های عاطفی ناشی از شرایط معاصر زندگی است. «کار گِل» بازیگوشانه مخاطب را درگیر کرده و در عین حال ماهرانه به واقعیت غم انگیز شرایط انسان معاصر اشاره می کند. ما در زمانی زندگی می کنیم که وضعیت نظام‌ مند بر شرایط اولیه ی انسانی ما غالب شده و تاثیر نظام‌ها که زمانی آگاهانه توسط بشر ساخته می شدند اکنون شکل گزاره‌ای قطعی پیدا کرده است. «کار گِل» پاسخی ارائه نمی دهد بلکه نگاهی اجمالی می اندازد به شرایط دیالکتیکی این روابط خاموش.
ویژگی بارز این نمایشگاه استفاده ی گلکار از گل رس برای دست یافتن به ایده‌ ی کار و تولید به مثابه ی الگویی است که می توان آن را مطالعه کرد و در پیش گرفت و به این طریق به رویارویی با شرایط نامتوازن زندگی معاصر پرداخت. برون دادِ کارعبارت است از پنجاه جیغدانِ کوچکِ چرخ ساز و سه جیغدان سفالی بزرگ که طراحی آن ها به گونه ای است که صدای یک جیغ ساده را خاموش و یا تقویت می کند. درآمیختن با جیغدان ها به بیننده ی فعال این امکان را می دهد تا برای لحظه ای مرز ظریف بین رهایی و کشمکش را که در ژست ساده ی یک جیغ وجود دارد تجربه کند. یک تغییر موضع جزیی باعث می شود تا مخاطب به این حس ناپایدار دست یابد که چگونه اندیشیدن و زیستن در چنین وضعیت معلقی جایگاه مبهم هم ابژه و هم سوژه بودن را پدید می آورد.
«کار گِل» نقطه ی پایانی چرخه ای است که درمجموعه ای از سه نمایشگاه ارائه شده است و به کاوش در پویا یی ها و شرایط ناکامی می پردازد، وجود وضعیت نظام بنیاد معاصر را تصدیق می کند و به ناخشنودی از پارادوکس کار می پردازد. نخستین حلقه از این چرخه در سال 2013 با عنوان «دیالکتیک ناکامی» در موزه ی وست ونکوور به نمایش درآمد و سپس با دگرگونی‌هایی و تغییر در زمینه با حمایت گالری هنر ونکوور در مرکز شهر ونکوور در فضای باز و با عنوان ،TIME TO LET GO… دمی درنگ ارائه شد. «کار گِل» که در سازماناب تهران ارائه خواهد شد نخستین نمایشگاه انفرادی بابک گلکار در ایران است.
 
درباره ی هنرمند: بابک گلکار بیشتر سال‌ های بالندگی خود را تا سال 1375 در تهران گذرانده و پس از مهاجرت به ونکوور مدرک کارشناسی هنرهای زیبا را در سال 1382 از دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار و کارشناسی ارشد هنرهای زیبا را در سال1385از دانشگاه بریتیش کلمبیا دریافت کرده است. بابک گلکار روش متفاوتی را پیش برده که اغلب درگیر پژوهش انتقادی و تعدیل فضا بین حوزه های فرهنگی و اجتماعی-اقتصادی است. راهبرد‌های دخیل در روش‌ او می‌ آمیزند و نظام‌ها و فرم‌های از بنیاد نامرتبط را می‌ کاوند، و بر وحدت زمینه و همچنین عناصر متضاد تاکید می‌ کنند. از درون این بازبافت‌ سازی (زمینه‌ سازی مجدد) فرم‌ها و معناهای جدیدی پدیدار می‌ شود.
نتایج تحقیقات و کار گلکار فعالانه در سطح محلی و بین المللی ارائه شده است که از آن میان می توان به این موارد اشاره کرد: موزه ویکتوریا و آلبرت (لندن)، بروتکانستاله (وین)، موزه هنرهای معاصر مقدونیه (تسالونیکی)، ساترن اکسپوژر (لس آنجلس)، سنتوریو پروجکت (استانبول)، بنیاد بغاسیان – ویلا ایمپین (بروکسل)، موزه وست ونکوور (2013)، گالری هنر ونکوور (2014)، و همچنین آثار گلکار در اکتبر 2014 در بینال نهم مونترال به نمایش در خواهد آمد. بابک گلکار در ونکوور (بریتیش کلمبیا) کار و زندگی می کند.
 
درباره ی مرکز هنرهای معاصر سازماناب – آب/انبار: سازماناب مرکز هنری مستقل غیرانتقاعی است که در سال 1388 تاسیس شده است. این مرکز از آثار هنری در طیف گسترده ای از رسانه ها از طریق برگزاری نمایشکاه ها و رویدادها، اقامت هنرمندان و کیورتورها، طرح ها و کارگاه های آموزشی، گفتگو و انتشارات حمایت می کند. با ایجاد روابط محلی و بین المللی و تنوع بخشیدن در دو بخش مخاطبان و دست‌اندر کاران هنر معاصر، سازماناب با هدف حمایت و توسعه ی دانش، درک و تمرین هنرهای معاصر در ایران ایجاد شده است. آب/انبار بخش جدیدی ست که به سازماناب اضافه شده و در قالب گالری که آثار هنرمندانی از ایران و خاورمیانه را به نمایش می گذارد، فعالیت خواهد نمود، که با طرحِ برنامه ریزی منحصر به فرد و متمرکز به ارائه ی آثار هنرمندان ایرانی خارج از کشور در داخل ایران می پردازد.
 
«کار گِل» و رویدادهای موازی آن با حمایت مرکز هنرهای معاصر سازماناب – آب/انبار، موزه ی وست ونکوور و گالری ترد لاین دبی تحقق یافته است. کتابی با همکاری موزه ی وست ونکوور و مرکز هنرهای معاصر سازماناب – آب/انبار در ارتباط با این نمایشگاه منتشر خواهد شد. در کنار نمایشگاه مراسم رونمایی از کتاب، سخنرانی هنرمند، میزگرد، سخنرانی و کارگاه نیز برگزار خواهد شد.
 
 
رویدادهای نمایشگاه:
 
افتتاحیه ی کتاب هنرمند
جمعه، 25 مهر 1393، ساعت 3 بعدازظهر تا 10 شب
گفتگوها و سخنرانی ها
گفتگو با هنرمند: یکشنبه، 4 آبان 1393
میزگرد و گفتگوی نمایشگاه: پنج شنبه، 8 آبان 1393
سخنرانی: پنج شنبه، 22 آبان 1393
کارگاه آموزشی
پنج شنبه، 15 آبان 1393

آثار

در حال بارگذاری تصاویر loading
اثر مرتبط یافت نشد.
loading

مجله

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد