هفت خواهر و یک برادر

نمایشگاه انفرادی

جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تا چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷

هنرمندان نمایشگاه

بیانیه

هفت خواهر و یک برادر

گالری دلگشا با افتخار نمایشگاه انفرادی ذبیحالله محمدی را با عنوان «هفت خواهر و یک برادر»، برگزار می کند.
این مجموعه ی کم نظیر از ذهن مردی می آید که در کودکی به تشویق پدرش شاهنامه، قرآن، خمسه نظامی و چندین کتاب دیگر را حفظ می کند و سالها نقال و نقاش این داستانها میشود.
مجموعه ای از تصاویر خیالی می سازد که خشونت، تقابل و عشق به ظرافت در گویش آنها جای گرفته است. گویی این جنگها و زنان که در نخهای رنگی تنیده شده اند، در ترکیب بندی شناور او جای همیشگی خود را از دست داده اند و گفتگو میان آنها به پایان رسیده است. بافته ای ظریف و تودرتوی نقاشی های او یادآور نقش ها و گره های فرش است. او که اهل لرستان است به خوبی گره زدن فرش را توسط مادرش به یاد می آورد.این تصاویر گویی ثبت آخرین قسمت از آن صحنه ی پرشکوه و یا تراژدی است. زمین در این تصاویر معنای خود را ندارد، نه نگاه از آسمان است و نه روبرو. پرسپکتیو تنها از خیال نقاش و اهمیت شخصیت ها و نقش ها پیروی می کند. او همان گونه که این داستان ها را روایت میکند به همان شکل نیز آنها را به تصویر می کشد. محمدی لایه های تصویر را به بازی می گیرد و عناصر تنها با خطوط دورگیری از هم جدا می شوند. در این نقاشی ها همه چیز زنده است. گلها و درختان خارج از ابعاد واقعی خود، تصاویر او را به دو نیم می کنند و تا حدی پیش می روند که عناصر اصلی برای جای گیری در این تصاویر احتیاج به انعطاف یا مبارزه دارند.
مجمو عه ی "هفت خواهر و یک برادر " افسانه ی فرزندان پادشاهی است که از ظلم نامادری و دلشکستگی همراه با تنها برادر خود به بیابان پناه می برند و به درخت گلی پرآوازه و سخنگو تبدیل می شوند که همه برای دیدن و چیدنش دل به بیابان می زنند. اما هیچکس موفق به چیدن گل نمی شود حتی خود پادشاه پدر. در نهایت یکی از گلها به دست جوانی عاشق برای معشوق خود چیده می شود. آهویی نیز به عنوان شاهد در زیر درخت حضور دارد. داستانی که به گفته نقاش در کودکی از دوست پدرش شنیده است. شخصیت های نقاشی های او چهره هایی یکسان دارند و از طریق نقش آنها در داستان تشخیص داده می شوند. این شخصیت پردازی در مجموعه ی "براق ها"(معراج) به اوج خود میرسد. او با خالی گذاشتن چهره پیامبر و استفاده از سفیدی کاغذ نورانی ترین و واقعی ترین شکل از یک شخصیت الهی را رسم می کند که سوار بر براق به نوعی مخاطب را در وضعیت روز حساب قرار می دهد. ذبیح الله محمدی تا کنون دو نمایشگاه انفرادی در خانه هنرمندان ایران برگزار کرده است و همچنین او در نمایشگاه های گروهی در هلند،پرتغال،فرانسه و دبی شرکت کرده است.

آذر ۱۳۹۷

آثار

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading

مجله

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد