معترضان قزاقستانی وارد موزه شدند

معترضان قزاقستانی وارد موزه شدند

شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰

در‌حالی‌که در هفته‌ی گذشته اعتراضات گسترده‌ای قزاقستان را فرا گرفته بود؛ در آلماتی، پایتخت سابق قزاقستان، حدود ۲۰۰ معترض به موزه‌‌ی دولتی مرکز جمهوری قزاقستان رفتند. براساس گزارش‌ رسانه‌های قزاقستان این گروه به نگهبانان موزه دستور داده‌اند تا آن‌ها را به سمت زره‌ باستانی هدایت کنند. 

این تظاهرات که در پی نارضایتی از قیمت سوخت بود، توسط پلیس سرکوب شد. وزارت فرهنگ قزاقستان اظهار داشت که در حال بررسی آسیب‌های واردشده به مکان‌های فرهنگی، گردشگری و ورزشی هستند. 

در ادامه‌ی این بیانیه آمده است: در آلماتی، موزه‌ی دولتی مرکز جمهوری قزاقستان مورد حمله‌ی تروریست‌ها قرار گرفته است. براساس این بیانیه، ویترین‌ها و محوطه‌ی ورودی آسیب دیده و درها شکسته شده اما بایگانی‌ها دست‌نخورده باقی مانده‌اند.

این موزه یکی از مهم‌ترین موزه‌های آسیای مرکزی است که مجموعه‌‌ی مصنوعات طلایی، برنز سکایی و سلاح‌های باستانی آن شهرت دارد. یک اثر کپی از «مرد طلایی» که همچنین به‌عنوان «جنگجوی طلایی» یا «توت‌عنخ آمون قزاقستان» شناخته می‌شود، در سال ۱۹۶۹ در آلماتی کشف شد و یکی از آثار اصلی این موزه به‌شمار می‌رود. موزه در نزدیکی مدیریت شهری و اقامتگاه ریاست جمهوری قرار دارد.

برخی از تحلیلگران معتقدند که درگیری‌های خبایانی ناشی از جنگ قدرت در میان نخبگان قزاق است که گفته می‌شود از طریق فساد گسترده ثروت‌های هنگفتی به‌دست آورده‌اند.

منبع: The Art Newspaper

تنظیم خبر: الهه رمضانی مقدم

 

در حال بارگذاری تصاویر loading
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد