گزارش تصویری نمایش ایو کلن: آبی بی‌پایان 

گزارش تصویری نمایش ایو کلن: آبی بی‌پایان 

دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱

عنوان: ایو کلن: آبی بی‌پایان

گالری: کَقیِق دو لیومیِق

هنرمند: ایو کلن

تاریخ برگزاری:از ۲۹ اردیبهشت تا ۱۲ دی ۱۴۰۱

____

«ایو کلن: آبی بی‌پایان» نمایشی همه‌جانبه است که در ادامه‌ی نمایشگاه «مونه، رنوار و شاگال: سفری در مدیترانه» به ادای احترام نسبت به مدیترانه می‌پردازد. این نمایش بر هنرمند قرن بیستم، ایو کلن که زندگی‌اش را تبدیل به اثری هنری کرد، تمرکز دارد. 

یک اثر ده دقیقه‌ای مخاطب را در آثار هنرمند غوطه‌ور می‌کند و جنبه‌های دیگری از اثر مشهور «آبی بین‌المللی کلن» -که ترکیبی از رنگ آبی لاجوردی و نوعی بایندر خاص است- را نشان می‌دهد. در میان آثار دیگر، مخاطبان بدن را با «انسان‌نگاری» او و طبیعت را با «کیهان‌شناسی» و «تسکین‌های سیاره‌ای» او کشف می‌کنند.

نمایشگاه ایو کلن: آبی بی‌پایان

ایو کلن که اهل نیس بود، از علاقه‌ی خود به آسمان مدیترانه برای اثر خود الهام گرفت. او بر این باور بود که «نقاشی رنگ است» و به دنبال شخصی‌سازی، آزاد کردن و بزرگ‌نمایی رنگ در خالص‌ترین شکل آن بود. رنگ‌ها توسط او بُعدی روحانی و متافیزیکی به خود گرفت. 

این نمایش با بازبینی مسیر حرفه‌ای هنرمند و شیوه‌ی بیان غیرمادی او، آثار اولیه‌ی او را ارائه می‌کند. «مونوکروم‌ها» که برای بیان جهان زنده‌ی هر رنگ ساخته شده بود اما عموم مردم این رنگ‌ها را مجموعه‌ای از چند رنگ می‌انگاشتند؛ طوفانی از رنگ‌دانه‌های لاجوردی را در فضای نمایش پراکنده می‌کند که جایگزین تنوع رنگ‌ها می‌شود و مخاطبان را به دنیایی مملو از رنگ، سوق می‌دهد. 

نمایشگاه ایو کلن: آبی بی‌پایان در گالری کَقیِق دو لیومیِق

سپس دیدارکنندگان با مناظر رویایی‌ای که در آن برگ‌های طلایی می‌رقصند، می‌جنبند و انعکاس‌های باشکوه مونوگلد و مونوپینک را به نمایش می‌گذارند، احاطه می‌شوند. 

پس از آن مخاطبان با استودیوی کلن که در آن دستیارانِ هنرمند -که او آن‌‌ها را «قلموهای زنده» خطاب می‌کرد- با حرکت بدن‌هایشان بر روی بوم نقش می‌زنند، مواجه می‌شوند. زمانی که استودیو شروع به سوختن می‌کند، فرم‌هایی بی‌همتا بر روی دیوار به وجود می‌آید؛ نیروی تخریب‌کننده‌ی آتش توسط ایو کلن به یک نیروی سازنده‌ی حقیقی بدل شد. 

نمایشگاه ایو کلن: آبی بی‌پایان از ایو کلن

کلن پیش از مرگش به دوستی گفت: «می‌خواهم به بزرگترین استودیوی جهان بروم و در آن آثار غیر‌مادی خلق کنم». به‌عنوان ادای احترام به آخرین آرزوی او، این نمایش در انتها دیدارکنندگان را به فضایی غیرمادی و لامتناهی دعوت می‌کند. 

«ایو کلن: آبی بی‌پایان» با استفاده از گلچینی از ۹۰ اثر و ۶۰ عکس آرشیوی، تجربه‌ای همه‌جانبه به مخاطبان با موضوع موردنظر کلن و حساسیت هنرمندانه‌ی او، ارائه می‌کند که با موسیقی شورانگیز و درخشان ویوالدی و ریتم‌های الکترونیک تیلاسین همراه شده است. 

*این آبی درخشان که به‌عنوان «آبی بین‌المللی کلن» شناخته می‌شود، تبدیل به امضای هنرمند شد. 

نمایش ایو کلن: آبی بی‌پایان

نمایشگاه ایوکلن آبی بی‌پایان

نمایش ایو کلن آبی بی‌پایان

 

مترجم: کیاندخت مسعودی

تنظیم متن: الهه رمضانی مقدم

 

🏷 حقوق تصاویر متعلق به هنرمند و گالری کَقیِق دو لیومیِق است.

 

در حال بارگذاری تصاویر loading
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد