گزارش تصویری نمایش‌ واریاسیون‌هایی بر نگارگری ایرانی از وحید میربیگی

گزارش تصویری نمایش‌ واریاسیون‌هایی بر نگارگری ایرانی از وحید میربیگی

سه شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۱

عنوان: واریاسیون‌هایی بر نگارگری ایرانی

گالری: نیان

هنرمند: وحید میربیگی

تاریخ برگزاری: ۲۸ مرداد تا ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

ساعات بازدید: ۱۴ تا ۱۹

روزهای تعطیل: شنبه‌ها

____

گالری نیان نمایش آثار وحید میربیگی با عنوان «واریاسیون‌هایی بر نگارگری ایرانی» را برگزار می‌کند. این مجموعه پژوهشی عملی در باب ارزش‌های فرمی انتزاعی و تزئینی نگارگری ایرانی است. 

نمایش واریاسیون‌هایی بر نگارگری ایرانی از وحید میربیگی

میربیگی در این آثار از مکاتب مختلف ادوار نگارگری ایران از جمله ایلخانی و تیموری بهره جسته و با حذف عناصر معماری، خوشنویسی و کتیبه و به طور کلی کنار گذاشتن موضوع، بر ساختار فضا و نسبت‌های رنگی تمرکز می‌کند. این هنرمند در پژوهش عملی خود ساختار عمودی نگارگری ایرانی را حفظ می‌کند اما رنگها به اقتضای مقیاس آثار شکسته و عناصر طراحی به لکه‌های رنگ بدل شده‌اند. 

نمایشگاه واریاسیون‌هایی بر نگارگری ایرانی

اگر مقابل یک نسخه نگارگری بایستیم و با چشمانی که جمع شده‌اند -زمانی که می‌خواهیم چیزی را با دقت ببینیم- به آن نگاه کنیم، ترکیب‌بندی و حال و هوایی را خواهیم دید که عینا مطابق آثار وحید میربیگی است. پس می‌توان اینطور بیان کرد که کلیات آثار میربیگی و کلیات نگارگری بر هم منطبق است اما اگر بخواهیم در جزئیات دقیق شویم با تکنیک رنگ‌گذاری مواجه هستیم که در نگاه نزدیک چیزی جز رنگ نیست و در نگاه دور یک کل است که کاملا فرم درخت، اسب و انسان را در آن می‌توان تشخیص داد. رنگ‌ها نیز در این مجموعه آثار وفادار به اصول نگارگری هستند و با بازآفرینی دوباره رنگ‌های هنر کلاسیک ایران که به خوبی در این برداشت از نگارگری خودنمایی می‌کند، مواجه هستیم.

اما نکته‌ی قابل‌توجه این آثار حس آشناپنداری بیننده‌ است. در واقع با این پرسش مواجه هستیم که آیا بیننده‌ای که تاکنون با نگارگری مواجهه‌ای نداشته می‌تواند این کل منسجم را تشخیص دهد یا خیر؟

نمایشگاه واریاسیون‌هایی بر نگارگری ایرانی در گالری نیان

نمایش واریاسیون‌هایی بر نگارگری ایرانی از وحید میربیگی در گالری نیان

نمایشگاه اثار وحید میربیگی در گالری نیان

📝 الهه رمضانی مقدم

📷 گل‌سمن مهدیان

 

🏷 این گزارش به سفارش و با حمایت گالری نیان تهیه و تنظیم شده است.

در حال بارگذاری تصاویر loading
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد