نقد روزنامه اعتماد بر آخرین نمایشگاه شقایق احمدیان در پروژه‌های آران

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

عاطفه ناصری به بهانه نمایشگاه آثار شقایق احمدیان نوشت؛

نقاشی که بر خلاف سایر هنرمندان در حال حرکت است/ شقایق احمدیان در آثار خود از طیف ها و پالت رنگی خاصی استفاده کرده است

شهریور ماه امسال خوشبختانه یکی از جنجالی‌ترین نمایشگاه‌های تهران به نمایش گذاشته شد. حتماً این تصویر برای شما آشناست.سه هفته از نمایشگاه انفرادی شقایق احمدیان در گالری آران می گذرد و هم چنان شاهد نقدها و بازدیدهای مخاطبان هستیم. نقاشی های وی از لحاظ فرمی و معنایی برای چشمان ما جدید هستند. هنرمند، سخت درگیر دنیای به ظاهر ساده‌ی خود است و گویی جهان را با فیلتر نگاه خود می بینید. در این مدت اظهار نظرهای بسیاری درباره  شقایق احمدیان از منتقدان ایرانی و خارجی مطالعه کرده‌امم. بطبع نقد‌هایی در جهت تمجید آثار او نوشته شد و بودند نظر‌هایی که این نمایشگاه و آثار او را مورد قبول نمی‌دانستند.

 احمدیان یک هنرمند با درک هنرمندانه است. و به نظر بنده او ابتدا یک نقاش است همانطور که از پیشینه ی تحصیلی او مشخص است و پیشینه‌ی آثار قبلی اش. نقاشی که بر خلاف جهت گیری سایر هنرمندان در حال حرکت است.یک نقاش آوانگارد که برای نمایش آثارش هیچ ابایی از نمایش عواطف و احساسات و زندگی ساده و صمیمی خود ندارد. شقایق احمدیان در آثار نقاشی خود از طیف ها و پالت رنگی مخصوص خود استفاده می کند و دریچه ی نگاه خاص خود را به تصویر می‌کشد. سبکی که در ایران ناشناخته و گاهی نامفهوم است.

سبکی به دور از جریان نقاشی ایران که بیشتر به پرتره نگاری و فیگوراتیو ای اکسپرسیو و رئالیستی می پردازند که در این سرزمین احساس غربت چندین و چند ساله می کند. شقایق احمدیان به عنوان یک هنرمند بسیار جوان و یک زنِ ایرانی با وجود محدودیت های فراوان که همه ی ما شاهد آن هستیم توانسته آثاری متفاوت ارائه دهد و فارغ از تمام مشکلات و سختی ها به تنهایی در این مسیر سخت پیشروی کند.

از نمایشگاه سال گذشته او تا این نمایشگاه شاهد تحول و پیشرفت قابل توجهی در آثار او هستیم. فضای کلاسیک حاکم بر جو ایران همچنان هنرمندان جوان را با دیدی متفاوت تر از غرب برانداز میکند. وی هنرمندیست که پس از مدت ها زیست هنری می‌توانیم بگوییم که در آثارش رهایی قابل توجهی دارد.

روزنامه اعتماد / عاطفه ناصری‌ها/ ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۸ 

نمایشگاه کلمات درست را پیدا خواهم کرد و ساده خواهند بود با نمایش آثار شقایق احمدیان در پروژه‌های آران تا یکم مهر ماه برپا خواهد بود.

 

در حال بارگذاری تصاویر loading
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد