فرامرز پیلارام

Faramarz Pilaram

ویرایش اطلاعات

فرامرز پیلارام

متولد ۱۳۱۶، تهران، ایران

تحصیلات

فارغ التحصیل دانشکده هنرهای تزیینی دانشگاه تهران
دریافت مدرک کارشناسی رشته معماری داخلی و نقاشی تزیینی

بیوگرافی

فرامرز پیلارام  نقاش و خوشنویس معاصر ایرانی  بود. وی از پیشگامان مکتب سقاخانه و خطنقاشی در ایران است.
در این هنرستان تحت نظر استادانی چون محسن وزیری، شکوه ریاضی و اصغر محمدی، نقاشی می‌آموخت. در زمینة مینیاتور محمود فرشچیان، عباس معیّری و مقیمی ‌آموزشگری می‌کردند.
پیلارام همواره در پی به تصویر کشیدن نمادهای اصیل ایرانی بود. در کارهای اولیه اش مُهرهایی را که در قدیم به جای امضا از آن استفاده می کردند، بزرگ نمایی کرد و زمینه ای کتیبه گونه به وجود آورد و در آن نمادهای مذهبی، مانند عَلَم و پنجه، را با اشکال هندسی درآمیخت. او با علاقه و توجه به هنرهای سنّتی ایرانی، نظیر کاشیکاری و در مسیر یافتن راههای نو برای ترکیب بندی های جدید، و دریافت این مطلب که خط فارسی، بویژه نستعلیق، در تلفیق با نقاشی ویژگی ممتازی به تابلوها می بخشد، به آموختن خطاطی در انجمن خوشنویسان پرداخت و سپس مدتی در آنجا تدریس کرد. از آن پس، خط دستمایه اصلی آثار او شد. ازینرو می توان او را از پیشگامان نقاشیخط در ایران دانست .
در سال ۱۳۴۱ پیلارام و تنی چند از هنرمندان دیگر مکتب سقاخانه را که شیوه ای اصیل و بر پایه اعتقادات و نمادهای مذهبی و ایرانی بود، در نقاشی و مجسمه سازی بنیان نهادند. او در سومین و چهارمین دو سالانه تهران ۱۳۴۳ ، ۱۳۴۵ شرکت کرد و برنده مدال شد. پس از آن کارهای او و دیگر هنرمندان مکتب سقّاخانه به دوسالانه ونیز فرستاده شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت . موزه هنرهای مدرن نیویورک هم یکی از آثار او و آثار چند تن دیگر از هنرمندان این مکتب را خریداری کرد.
پیلارام در نمایشگاههای متعدد دیگری نیز شرکت کرد. از جمله دو نمایشگاه مستقل در تالار فرهنگ ۱۳۴۲، نمایشگاه هنر معاصر ایران در موناکو۱۳۴۳و نمایشگاه هنر معاصر ایران در امریکا ۱۳۴۷ و چندین مدال و جایزه گرفت.
پیلارام در ۱۳۵۳سال با هنرمندانی چون مرتضی ممیز، مارکو گریگوریان و چند تن دیگر، «گروه آزاد» را تشکیل داد. این گروه چهار سال فعالیت داشت و چندین نمایشگاه از آثار نقاشان ایرانی در شهرهای مختلف دنیا برپا کرد.
پیلارام به تدریس نیز علاقه مند بود، از این رو از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۹با سمت استادیار در دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت به تدریس طراحی پرداخت.
شهریور سال ۱۳۶۲در محمودآباد شمال، درگذشت.

حراجی‌های شرکت‌کرده فرامرز پیلارام

در حال بارگذاری تصاویر loading
بدون عنوان
۱۹۷۴ | بدون عنوان
۳۱,۲۰۰ دلار
بدون عنوان
۱۹۷۲ | بدون عنوان
۱۴۵,۰۰۰ دلار
بدون عنوان
۱۹۷۶ | بدون عنوان
۶۱,۰۰۰ دلار
بدون عنوان
۱۹۷۲ | بدون عنوان
۳۸۵,۰۰۰ دلار
loading
نمایش بیشتر

آرت‌فرهای شرکت‌کرده فرامرز پیلارام

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

آثار فرامرز پیلارام

در حال بارگذاری تصاویر loading
بدون عنوان
۱۹۷۶ | بدون عنوان
153×104 سانتی‌متر
بدون عنوان
۱۹۷۴ | بدون عنوان
120×120 سانتی‌متر
بدون عنوان
۱۹۷۲ | بدون عنوان
119×120 سانتی‌متر
بدون عنوان
۱۹۷۲ | بدون عنوان
150×150 سانتی‌متر
loading
نمایش بیشتر

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
loading
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد