علی‌اصغر پتگر

Aliasghar Petgar

ویرایش اطلاعات

علی‌اصغر پتگر

متولد ۱۲۹۲، تبریز، ایران

تحصیلات

فارغ‌التحصیل هنرستان هنرهای مستظرفه

بیوگرافی

علی اصغر پتگر تحصیلات ابتدائی را در تبریز گذراند و به همراه برادرش  تحت تعلیم  استاد میرمصوّر ارژنگی، از نقاشان سرآمد تبریز و دانش آموخته نقاشان روسی و نقاشی واقع گرا، به آموختن نقاشی پرداخت. او پس از اتمام تحصیلاتش، اولین کلاس آزاد نقاشی در ایران را درخیابان نادری سال ۱۳۱۹ پایه‌گذاری کرد. کارگاه او را نیز اولین کلاس آزاد نقاشی بانوان در ایران می‌دانند. هنرمندانی مانند فروغ فرخزاد، بهجت صدر، منیژه مساعد و بسیاری دیگر در این آموزشگاه تحصیل کردند. او از اولین خدمت گزاران به فرهنگ بانوان در ایران شناخته شده است.

سبک کار پتگر تا سال‌ها تحت تأثیر هنر کمال‌الملک و آشتیانی بود اما روش قلم زدن و رنگ آمیزی اش با مکتب آکادمیک کمال‌الملک تفاوت‌های قابل توجهی‌ داشت. پس از این به ناتورالیسم متمایل شد، ولی کارهای او از لحاظ سوژه، رئالیستی محسوب می‌شوند اما او دوباره به سمت واقع گرایی بازگشت.

پتگر سرانجام در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۷۱ در ۷۹ سالگی آخرین کلاس نقاشی‌اش را به علت بیماری تعطیل کرد و در عصر همان روز به علت سکته‌ قلبی درگذشت.

 

حراجی‌های شرکت‌کرده علی‌اصغر پتگر

در حال بارگذاری تصاویر loading
سقا
۱۳۲۷ | سقا
۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
پیکنیک
۱۳۴۱ | پیکنیک
۱,۷۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
loading

آرت‌فرهای شرکت‌کرده علی‌اصغر پتگر

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

آثار علی‌اصغر پتگر

در حال بارگذاری تصاویر loading
پیکنیک
۱۳۴۱ | پیکنیک
120×122 سانتی‌متر
سقا
۱۳۲۷ | سقا
40×43 سانتی‌متر
loading

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
loading
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد