بهمن دادخواه

بهمن دادخواه

Bahman Dadkhah

ویرایش اطلاعات

بهمن دادخواه

متولد ۱۳۱۹، بندرانزلی، ایران

تحصیلات

تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران

بیوگرافی

 بهمن دادخواه مجسمه ساز، نقاش و تصویرگر کتاب‌های کودک می باشد. بیشتر آثار بهمن دادخواه به روش واقعگرایی و با تصاویر ساده و گویا تصویر شده‏ اند. نخستین کتاب او یادداشت‏های حسنک‏ یزدی در سفر گیلان بود و از دیگر کتاب‏های او می توان به ‏ شاعر و آفتاب، لی‏لی‏ لی‏لی حوضک، هفاایستون، سیبو و سار کوچولو و گیلان اشاره کرد که به روش رئالیسم کودکانه کشیده شده اند.
بهمن دادخواه تا به حال افتخارات زیادی در زمینه تصویرگری به دست آورده است: دومین نامزد دریافت جایزه‏ اندرسن از ایران در سال ۱۳۵۷ بوده است. این تصویرگر جایزه‏ سیب طلایی براتیسلاوا در سال ۱۳۵۲برای تصویرگری‏ کتاب توکایی در قفس دریافت کرد و برنده‏ دوم جایزه‏ شانزدهمین نمایشگاه کتاب‏های کودکان جهان در ژاپن، برای کتاب‏ پرنده چه گفت؟ در سال ۱۳۵۸، دیپلم افتخار بولونیا،برای کتاب شعرهایی برای کودکان،در سال ۱۳۵۲، جایزه ویژه نمایشگاه بولونیا،برای کتاب بهار در شعر شاعران،در سال ۱۳۵۴، برنده‏ دوم جایزه‏ شانزدهمین نمایشگاه کتاب‏های کودکان جهان در ژاپن،برای کتاب‏ پرنده چه گفت؟در سال ۱۳۵۸، دیپلم افتخار طراحی کتاب نمایشگاه لایپزیک آلمان،برای کتاب افسانه،در سال ۱۳۶۱و چندی دیگر.
دادخواه علاوه بر موفقیت در تصویر گری در کار مجسمه سازی نیز جایگاهی به دست آورد و در حراجی های مختلف راه پیدا کرد. مجسمه های او اغلب از جنس برنز هستند.

آرت‌فرهای شرکت‌کرده بهمن دادخواه

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

حراجی‌های شرکت‌کرده بهمن دادخواه

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

آثار بهمن دادخواه

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading

مجله

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد