;

مزامیر سکوت

گردآوری: عیسی جباری ممقانی

نمایشگاه گروهی عکس،

جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ تا چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶

بیانیه

مدّتی باران و تاریکی را گوش کردم. چه لذّتی دارد از فردای نیامده نترسیدن، گوش به باران دادن، چای درست کردن، پادشاه وقت خود بودن ...
 ــ شاهرخ مسکوب، روزها در راه    

لغتنامه‌ی دهخدا «سکوت» را «خاموش شدن» و «خاموشی» معنا کرده؛ اما همچنین «با توانایی به سخن گفتن و ترک آن کردن».
سکوتی که اینجا از آن سخن می‌گوییم/می‌بینیم از جنس آن معنای دوم است: توانایی سخن گفتن اما ترک کردن آن؛ توانایی حضور اما انتخاب بر عدم حضور؛ توانایی انتخاب و چیدمان عناصر موجود در تصاویر اما رها کردن آنها به شکلی که بودند و قرار بود باشند؛ ترجیح «هندسه‌ی مقدسِ بخت» بر آنچه می‌تواند به واسطه‌ی ما ــ و حضور ما ــ به شکل و تصویرِ دیگر بدل شود اما «نمی‌شود».
تصاویرِ گردآمده در اینجا، برآیند شیفتگیِ گردآورندهی آنهاست ــ من ــ به سکوت، به آنچه هست و شنیده نمی‌شود، به آنچه حاضر است و نادیده می‌ماند، به آنچه زمانی بود و دیگر نیست، به خاطره‌ی همهمه‌هایی که امروز دیگر به گوش نمی‌رسند، و داستان‌هایی که دیگر دنبال گرفته نمی‌شوند.
کیانا فرهودی، مرداد ماه 1396

اثر آروین ایل بیگی در نمایشگاه گروهی عکس مزامیر سکوتاثر آروین ایل بیگی در نمایشگاه گروهی عکس مزامیر سکوت


در این نمایشگاه گروهی 38 عکس از 13 عکاس، به کوشش کیانا فرهودی روی دیوار خواهند رفت.

به گفته‌ی کیانا فرهودی این نمایشگاه حاصل شیفتگی او نسبت به سکوت و همچنین به حضور است. او درباره ایده اولیه شکل‌گیری و برپایی نمایشگاه می‌گوید:
«این نمایشگاه توجه به اثری است که حضور انسان بر محیط اطرافش می‌گذارد و تغییری که در نظم/بی‌نظمی‌ای که پیش از او وجود داشته است، ایجاد می‌کند. در واقع ایده‌ی این نمایشگاه بر اساس مفهوم یک کلمه‌ی فرانسوی شکل گرفت. کلمه‌ی "Sillage"، به معنای رد عطر فرد که پس از اینکه او جایی را ترک کرد، همچنان در محل باقی‌ می‌ماند؛ اثری که هر فرد پس از گذر از هر مکان در آنجا به جای می‌گذارد؛ اثری گاهی موقت و گاهی همیشگی.
عکس‌های این نمایشگاه بیش از آنچه درباره‌ی سکوت باشند درباره‌ی حضور اند، درباره‌ی ردی که از هر فرد باقی می‌ماند، درباره‌ی اتفاقاتی که پیش از لحظه‌ی گرفته شدن عکس در کادر عکاس رخ داده‌ و حالا تنها اثری از آن اتفاق باقی مانده اند. لیوانی که رها شده، کمدهای قدیمی، زمین‌های بازی و کلاس‌های درس و به طور کلی اثری شبح‌وار از حضوری انسانی که می‌تواند اتاق را برای لحظه‌ای یا حتی برای همیشه ترک کرده باشد.»
در این نمایشگاه هادی آذری، آبنوس البرزی، سمیه امیری، آروین ایل‌بیگی، مهسا ایمانی، امید پورآذر، شقایق رئوفی، پویا شاه‌حیدری، سهیلا شمس، فرزانه قدیانلو، سحر مختاری، طلا وهاب‌زاده و پوریا هنرمند حضور دارند.

اثر هادی آذری در نمایشگاه گروهی عکس مزامیر سکوت
اثر هادی آذری در نمایشگاه گروهی عکس مزامیر سکوت


«مزامیر سکوت» از جمعه 13 مرداد تا 25 مرداد در گالری هپتا برقرار خواهد بود.
ساعات بازدید:
افتتاحیه و روزهای جمعه: 16-20
شنبه تا چهارشنبه: 11-20
گالری هپتا پنجشنبه‌ها تعطیل است.
آدرس: خیابان ایرانشهر، روبروی ضلع غربی خانه هنرمندان، بعد از خیابان شاداب، بن‌بست نیکوشهر، پلاک 3، زنگ اول
تلفن: 88309940

 

آثار

در حال بارگذاری تصاویر loading
اثر مرتبط یافت نشد.
loading

نمای چیدمان

در حال بارگذاری تصاویر loading
تصویر چیدمان مرتبط یافت نشد.
loading

مجله

در حال بارگذاری تصاویر loading
مطلب مرتبط یافت نشد.
loading

ویدئو

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد