رضا عابدینی

متولد ۱۳۴۶، تهران، ایران

تحصیلات

فارغ‌التحصیل رشته طراحی گرافیک از هنرستان هنرهای تجسمی پسران تهران
دریافت مدرک کارشناسی رشته نقاشی از دانشگاه هنر تهران

بیوگرافی

رضا عابدینی، طراح، گرافیست و مدیر هنری نامدار ایرانی، فعالیت خود را از سال ۱۳۶۸ آغاز کرد.  فعالیت‌های او بر طراحی گرافیک و تایپوگرافی متمرکز است. رضا عابدینی عضویت انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک را برعهده دارد و تاکنون چندین جایزه ملی و بین‌المللی را از آن خود کرده است. او نخستین طراح ایرانی است که نامش در کتاب تاریخ طراحی مگز ثبت شده است. 

عابدینی از نسل چهارم گرافیک ایران و آغازگر تایپوگرافی در ایران بطور حرفه‌ای و کامل است. آثار رضا عابدینی سعی دارند با تکیه بر تایپوگرافی و حروف فارسی به فرمالیزم برسد. او خود را فرمالیست می‌داند و معتقد است در دنیای امروز هیچ مفهومی بدون فرم قابل قبول نیست. «خط فارسی مهمترین المانی است که طراحان ایرانی باید به آن به طور دائم اقتدا کنند. مربع و مستطیل نیست که گرافیک سوئیسی را گرافیکِ سوئیسی کرده است.» رضا عابدینی در سال ۲۰۰۶ جایزه صدهزار یورویی پرنس کلاوس هلند را از آن خود کرد. نمایشگاه آثار او نیز در ۱۱ سپتامبر همان سال در آمستردام گشایش یافت.

او در نمایشگاه‌های متعدد داخلی و خارجی از جمله نمایشگاه پوسترهای سینمایی خانه سینما برای سه دوره، دومین و ششمین بیینال طراحی گرافیک ایران، نمایشگاه پوسترهای فرهنگ قشم، نمایشگاه بین المللی موزه پوستر اسن (آلمان) برای دو دوره، نمایشگاه پوسترهای تجربی طراحان گرافیک ایران، پوستر Brief Encounters  (پاریس- ورشو)، بی ینال بین المللی (جمهوری چک) شرکت داشته و داور جشنواره‌های بین المللی و داخلی بسیاری بوده است.

رضا عابدینی در آبان‌ماه سال ۹۴ پس از چندسال دوری از وطن با نمایشگاه "طراحی‌خط" در گالری آب انبار باز هم حضوری موفق داشت. طراحی خط مجموعه هشتاد و نه اثر از رضا عابدینی است که در مرز میان طراحی و خط نوشتار قرار دارد و از دلبستگی طولانی و عمیق او به این هر دو خبر می دهد. 

عابدینی در حال حاضر در لاهه هلند سکونت دارد و به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد.

 

 

 

 

حراجی‌های شرکت‌کرده رضا عابدینی

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading

آرت‌فرهای شرکت‌کرده رضا عابدینی

در حال بارگذاری تصاویر loading
loading
نمایش بیشتر

آثار رضا عابدینی

در حال بارگذاری تصاویر loading
نظم اشیا
۲۰۲۳ | نظم اشیا
102×100 سانتی‌متر
نظم اشیا
۲۰۲۳ | نظم اشیا
122×100 سانتی‌متر
بدون عنوان
۲۰۲۲ | بدون عنوان
69.5×50 سانتی‌متر
بدون عنوان
۱۴۰۰ | بدون عنوان
35×50 سانتی‌متر
loading
نمایش بیشتر
جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد