لیلی گلستان: درخت های اسماعیلی شاعرانه هستند

لیلی گلستان: درخت های اسماعیلی شاعرانه هستند

دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱
گزارشی از نمایشگاه نقاشی علیرضا اسماعیلی در گالری گستان، و گفتگو با لیلی گلستان و علیرضا اسماعیلی

گالری گلستان میزبان مجموعه جدیدی از نقاشی‌های علیرضا اسماعیلی با موضوع درخت شد. درخت هایی که به گفته لیلی گلستان برخلاف درخت های سایر نقاشانی که درخت کشیده اند بسیار شاعرانه هستند.

به گزارش روابط عمومی این نمایشگاه؛این دومین مجموعه از درخت‌های اسماعیلی است که در سال‌های اخیر در گالری گلستان در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شده است. یکی از درخت‌های این مجموعه به عباس کیارستمی تقدیم شده است.علیرضا اسماعیلی سال‌هاست که روی درخت کار می‌کند ودرخت‌های مجموعه اخیر او برخلاف مجموعه پیشینش به سمت انتزاع بیشتر سوق پیدا کرده‌اند و درپس زمینه برخی از این درخت بافت شهری نیز دیده می‌شود. برخی از این درخت‌ها نیز درفضای در کنار دریا یا جزیره ای تنها تک افتاده به تصویر کشیده‌اند و باد در میان شاخه‌هایشان چنان پیچیده که گویی گیسویی زنی در باد می‌رقصد.

در این مجموعه 25 نقاشی در ابعاد مختلف به نمایش گذاشته شده اند. تعدادی از این درخت ها با پاستل بر روی مقوا و تعدادی از آن ها بر روی بوم خلق شده اند. اسماعیلی برای رنگ گذاری این نقاشی از رنگ های شفاف و شاد استفاده کرده است.
  
علیرضا اسماعیلی درباره میل و علاقه اش به درخت گفت: درخت  همواره در نقاشی های من حضور داشته است، حتی اگر مــن طبیعــت بیجان هم بکشــم این درختها در پس زمینه نقاشی ها به چشم می خورند؛ اما در مجموعه جدیــد، محیط پیرامونی که شامل طبیعت بکر، فضای شهر، دریا و کویر دیده می شود و باقی کارها تنها درخت هستند. از نظر من درخت زنده اســت، موســیقی و صدا دارد و در این مجموعه تلاش کرده ام مخاطب کارهایم صدا و موسیقی را بشنود.

این نقاش ادامه داد: درخت نماد هماهنگی زمین است و فرم آن نیز واقعا دوست‏‌داشتنی است. من معتقدم هر درختی در وزش باد صدای خاص خود را دارد و اگر مخاطب دقت کند صدای این موسیقی را در این نقاشی‌ها نیز می‏‌شنود.

او افزود: اما در پنج سال اخیر به شکل جدی درخت می کشم و درخت ها درابتدا با اتودهای کوچک پاستل و مداد رنگی روی مقوا آغاز شد. پس از این اتودها اثر بزرگتری را کار کردم که رنگ روغن و اکریلیک روی بوم هستند و مجموعه اخیرم نیز ابعاد آثارم بزرگ تر شده است.

این نقاش درباره تک درختی که در این نمایشگاه به عباس کیارستمی تقدیم شده است گفت: عباس کیارستمی از جمله هنرمندانی بود که درخت برایش اهمیت ویژه ای داشت و در آثارش همواره درختان حضور داشتند من در این مجموعه تک درختی را به یاد او کشیده ام درختی که در حالت پرواز است. کیارستمی از جمله هنرمندانی بود که آثارم را دنبال می کرد و در دومین نمایشگاهی که سال های دور در گالری گلستان برپا کردم دو نقاشی فیگوراتیو از  نمایشگاهی خرید.

او ادامه داد: به نظرمن هریــک ازهنرمندان تــلاش کرده اند که درخت را ازمنظر شــخصی خودشــان بکشند.مثال سهراب ســپهری فقط تنه درختان را کشیده،درخت های ابوالقاسم سعیدی، امدادیان و محجوبی هم هرکدام شخصیت خودشــان را دارند. من هم تلاش کرده ام، درخت هایم حال و هوای خودشــان را داشته باشــند و درعین حال که شاعرانه و تغزلی هستند اما انتزاعی محض نباشند.

نمایشگاه نقاشی علیرضا اسماعیلی در گالری گلستان

لیلی گلستان درباره نمایشگاه اسماعیلی گفت: نمایشگاه اسماعیلی از جمله نمایشگاه های است که از یک سال پیش هیجان برگزاری آن را داشتم. اسماعیلی نقاشی است که من به شدت نقاشی و طراحی هایش را دوست دارم.

او افزود: نقاشی های او به شدت ایرانی است و حال و هوای مینیاتوری دارد. درخت های مینیاتوری که مدرن شده اند. فرم و فضای نقاشی های او بسیار شاعرانه هستند.

به گفته گلستان، اسماعیلی نقاشی است که دست بسیار قویی دارد و از نظر تکنیکی بسیار چیره دست است.

گلستان با مقاسیه مجموعه پیشین اسماعیلی با نمایشگاه اخیرش گفت: آثاری که از این هنرمند در نمایشگاه اخیرش شاهد هستیم نشان از این دارد که او هنرمندی تجربه گرا است و اصلا اهل درجا زدن و تکرار خود نیست از این رو در هر نمایشگاه از او انتظار می رود که آثار قدرتمندتری از او شاهد باشیم.

او درباره بافت ها و فضاهای شهری که در برخی از نقاشی های او شاهد هستیم گفت: اتفاقا من این آثار او را بیشتر دوست دارم و در این آثار او به نوعی انتزاع را به دنیای واقع گرایی پیوند زده است.

گلستان گفت: درخت عضو جدانشدنی زندگی ما ایرانی ها است و در جای جای فرهنگ و هنر ایران ما شاهد درخت هستیم. هنرمندان بسیاری درخت کشیده اند اما درخت های اسماعیلی حال و هوای شاعرانه خاصی دارد که من این فرم ها و حال و هوا را دوست دارم. 

علیرضا اسماعیلی نقاش و گرافیست، نویسنده و شاعر متولد 1336 تهران، دانش آموخته رشته گرافیک از دانشکده هنرهای تزیینی است. او نقاشی را به شکل جدی از دوران دانشکده و زیر نظر بهمن بروجنی آغاز کرد و درکنار نقاشی در رشته گرافیک فعالیت حرفه‌ای خود را دنبال کرده است. اسماعیلی یکی از نخستین هنرمندان گالری گلستان به شمار می رود که در سال 1369 از سوی این گالری به جامعه هنری معرفی شد و اتفاقا نمایشگاه او با اقبال خوبی از سوی جامعه هنری روبرو شد. اسماعیلی از فاصله سال های 1369 تا سال 1379 شش نمایشگاه انفرادی در گالری گلستان برپا کرده است و پس از آن نمایشگاه هایی در گالری آریا، گالری سیحون و دی برپا کرده است. آثار این هنرمند در بیش از23 نمایشگاه گروهی و بینال‌های معتبر طراحی، نقاشی و گرافیک در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است..

گالری گلستان تا سیزدهم میزبان درخت های اسماعیلی می‌شود. گالری گلستان در دروس، خیابان کماسایی، شماره 24 واقع شده است.

اطلاعات بیشتر درباره این نمایشگاه

در حال بارگذاری تصاویر loading

مطالب مرتبط

جهت استفاده از امکانات سایت ابتدا وارد شوید.
عضو گالری‌اینفو هستید؟ ورود به گالری اینفو
عضو گالری‌اینفو نیستید؟ ثبت نام در گالری اینفو
مشکلی به وجود آمده است
اثر از آرشیو شما حذف شد اثر به آرشیو شما اضافه شد هنرمند از آرشیو شما حذف شد هنرمند به آرشیو شما اضافه شد گالری از آرشیو شما حذف شد گالری به آرشیو شما اضافه شد نمایشگاه از آرشیو شما حذف شد نمایشگاه به آرشیو شما اضافه شد